Artykuł sponsorowany

Kiedy warto wynająć mini dźwig?

Kiedy warto wynająć mini dźwig?

Duża część prac budowlanych czy remontowych wymaga użycia specjalistycznego sprzętu dźwignicowego, przeznaczonego do przenoszenia na niewielkie odległości bardzo dużych ciężarów. Najczęściej spotykanymi na placu budowy urządzeniami tego typu są żurawie, które niestety nie są zbyt praktyczne w każdym zastosowaniu. Alternatywą dla nich są mini dźwigi, które można wynająć do przeprowadzenia konkretnych prac.

Czym są mini dźwigi?

Jak łatwo się domyślić po samej nazwie, mini dźwig lub inaczej mini żuraw, to urządzenie dźwignicowe podobne pod względem konstrukcji do tradycyjnych dźwigów budowlanych, tylko w dużo mniejszej skali. Ich wymiary są naprawdę niewielkie – w pełnym złożeniu ich wysokość wynosi od 140 do około 200 cm. Najlżejsze modele ważą nie więcej niż tona, najcięższe – powyżej 5,5 tony. Dla porównania zwykłe dźwigi samochodowe to pojazdy o wymiarach kilkunastu metrów długości, około 4 metrów wysokości i masie liczonej w dziesiątkach ton. Inny jest również system sterowania mini żurawiami – większością modeli operuje się przy pomocy sterownika, nie zaś z kabiny, jak w przypadku dźwigów samojezdnych. 

-Niewielkie wymiary i masa sprawiają, że maszyny tego rodzaju bez problemu mogą dostać się do wnętrza budynków i w nich pracować – wyjaśnia przedstawiciel firmy Maeda.

Kiedy warto wynająć dźwig?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy wynajem mini dźwigu jest najkorzystniejszą opcją. Do takich sytuacji zaliczamy:

  • Jednorazowe prace budowlane, remontowe czy montażowe – mini dźwigi to specjalistyczne urządzenia, wymagające fachowej obsługi. Jeśli potrzebny jest nam od do przeprowadzenia jednorazowych prac lub prac o bardzo niskiej powtarzalności (raz na rok, raz na kilka lat), wynajem dźwigu jest znacznie korzystniejszą opcją niż kupno. W takiej sytuacji ponosimy koszty jedynie czasowego używania dźwigu, a nie jego zakupu, serwisowania oraz przeszkolenia operatora.
  • Prace przeprowadzone w miejscach ograniczających mobilność – niewielkie place budowlane czy wnętrza budynków nie nadają się do pracy dla pełnowymiarowych dźwigów. Mini żurawie są w takich sytuacjach jedyną opcją przeniesienia ciężkiego ładunku do wyznaczonego punktu.
  • Prace z niskim obciążeniem – mini żurawie, mimo że niewielkie, są w stanie podnieść ładunki o masie kilku ton na wysokość nawet kilkunastu metrów. Jeśli zatem nasze prace przewidują przeniesienie ładunków o stosunkowo niski ciężarze, wynajem pełno wymiarowego dźwigu o udźwigu kilkuset ton może okazać się zbędnym wydatkiem – po prostu nie będziemy w stanie wykorzystać możliwości takiej maszyny. Wynajem mini żurawia jest dużo rozsądniejszym rozwiązaniem. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz