Artykuł sponsorowany

Kiedy udać się po pomoc do notariusza?

Kiedy udać się po pomoc do notariusza?

 Różne kwestie natury prawnej wymagają pomocy różnych specjalistów – adwokatów, radców prawnych lub notariuszy. W poniższym artykule skupimy się na tych ostatnich, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju pomocy są oni w stanie nam udzielić i jakie konkretnie czynności notarialne wykonują w ramach swoich codziennych obowiązków.

Kim jest notariusz?

Osoba pełniąca funkcję notariusza była w przeszłości nazywana „rejentem” – termin ten wywodzi się od „regenta”, to znaczy osoby, która – w czasie, gdy monarcha był nieobecny bądź niedysponowany – sprawowała władzę w jego imieniu. W dzisiejszych czasach rola notariuszy nie jest co prawda tak doniosła, ale wciąż bardzo istotna – mianem tym nazywamy prawników, którzy uzyskali od ministra sprawiedliwości uprawnienia do wykonywania czynności notarialnych (te zostaną opisane niżej). Notariusz nie jest uznawany za funkcjonariusza państwowego ani urzędnika, lecz osobę publicznego zaufania. Oznacza to, że w swojej pracy powinien on bezwzględnie przestrzegać aktualnych przepisów prawa, zobowiązany jest również do pełnej bezstronności w wykonywaniu powierzonych mu zadań oraz dochowywania pełnej tajemnicy zawodowej. Uprawnienia i obowiązki notariuszy są szczegółowo opisane w ustawie z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie.

Na czym polega praca notariusza?

Czym zajmuje się notariusz? Na czym polegają czynności notarialne? W większości przypadków klienci notariusza zwracają się do niego w celu sporządzenia aktu notarialnego, to znaczy dokumentu potwierdzającego, że dana osoba wykonała określoną czynność prawną. Prawo precyzyjnie określa, kiedy akt notarialny jest potrzebny – wykonanie go jest niezbędne między innymi w momencie przekazania praw własności do nieruchomości. Oczywiście akt notarialny może być sporządzony również w innych sytuacjach, nawet jeśli prawo tego nie wymaga, a jedynie jest to wola stron dokonujących czynności prawnej (np. kupca i sprzedającego). Do notariusza warto się również udać w celu:

  • Sporządzenia testamentu – wówczas możemy mieć pewność, że testament będzie miał moc prawną
  • Spisania protokołów
  • Sporządzenia wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów
  • Sporządzenia projektu aktów, oświadczeń oraz innych dokumentów
  • Sporządzenia aktów poświadczenia dziedziczenia
  • Sporządzenia poświadczeń
  • Przekazania na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowych, dokumentów oraz danych umieszczonych na nośnikach pamięci (płyty CD, dyski twarde etc.)

Kiedy notariusz nie może udzielić nam pomocy?

Jak wyjaśnia nam notariusz Łukasz Górski istnieją pewne okoliczności, kiedy wykonanie czynności notarialnej nie jest możliwe. Dzieje się tak m.in. w sytuacji, gdy czynność ta będzie sprzeczna z prawem lub zachodzą uzasadnione wątpliwości, czy osoba zgłaszająca się do notariusza ma prawo do podejmowania danej czynności prawnej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz