Artykuł sponsorowany

Kiedy szukać pomocy dla dziecka w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej LOGO?

Kiedy szukać pomocy dla dziecka w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej LOGO?

Prawidłowo rozwijające się dziecko nie potrzebuje terapii psychologicznej. Znaczna część najmłodszego pokolenia ma zdolność adaptowania się do nowej sytuacji i niezwykle skutecznie ją stosuje. Jednak zdarzają się sytuacje i okresy rozwojowe, kiedy konsultacje psychologa lub innego specjalisty mogą mieć ogromne znaczenie. Jakie sygnały są niepokojące i kiedy skorzystać z pomocy psychologa lub logopedy z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej LOGO?

Zachowania, na które warto zwrócić uwagę

Dzieci, w szczególności te najmłodsze, nie mają jeszcze na tyle rozwiniętych zdolności werbalnych, aby móc powiedzieć swoim rodzicom o wszystkim, co ich trapi – o swoich potrzebach i uczuciach. To właśnie opiekunowie są osobami, do których należy rozpoznawanie tych uczuć oraz odpowiednie reagowanie. Występowanie problemów u dziecka może być zdiagnozowane między innymi przez takie zachowanie jak  np.:

  • agresja,

  • wybuchy gniewu,

  • niekontrolowany płacz,

  • izolowanie się od rówieśników czy dorosłych.

Dlaczego w zachowaniu dziecka zachodzą zmiany?

Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na sytuację oraz kontekst zachowania ich pociech. Problemy u dziecka mogą wynikać z błahej sytuacji – z punktu widzenia osoby dorosłej. Do zmiany zachowania może przyczynić się między innymi zmiana miejsca zamieszkania. Dzieci mogą także źle reagować na dłuższą nieobecność jednego z rodziców spowodowaną np. wyjazdem w delegację. Zmiana w zachowaniu pociechy jest jego sposobem na poradzenie sobie z nową sytuacją oraz ujawnieniem trudnych dla niego emocji, które wynikają z tego faktu. W przypadku kiedy zmiana w życiu dziecka była jednorazowa, a trudne zachowanie przechodzi, wówczas należy to potraktować jako sytuację przejściową i adaptację do nowego środowiska. Jednak zdarzają się również i takie wydarzenia, które oddziałują na dziecko długotrwale, np. wyjazd rodzica za granicę, rozwód. To właśnie wtedy pociecha powinna zostać otoczona szczególną opieką psychologa dziecięcego i pedagoga.

Co w przypadku kiedy dziecko sprawia problemy przez dłuższy czas?

Zdarzają się sytuacje, w których reakcja dziecka na zaistniałą sytuację zaczyna się utrwalać. Nierzadkie są przypadki,  w których pociecha powraca do nawyków, które miało już za sobą – moczenie łóżka, czy powrót do smoczka. Dzieci, chcąc chronić swoich rodziców, którzy sami mają problemy, bardzo często zamykają się w sobie. Również w takich przypadkach warto zwrócić uwagę na czynnik sytuacyjny. Wystąpienie regresji u pociechy może być spowodowane np. pojawieniem się młodszego rodzeństwa czy niechęcią pójścia do przedszkola, lub szkoły. Jednak w sytuacji, w której trudne zachowania  utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, warto skontaktować się ze specjalistami, takimi jak doświadczony psycholog dziecięcy. Psychologowie z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej LOGO zajmują się diagnozą problemów rozwojowych i szkolnych. Jednak swoją opieką otaczają nie tylko dzieci, ale i całe rodziny. Często to terapia rodzinna jest najlepszym rozwiązaniem.

Terapia dla dzieci

Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogicznej LOGO to placówka świadcząca wszechstronne wsparcie specjalistów. Poradnia specjalizuje się we wczesnym wspomaganiu rozwoju oraz świadczy kompleksową pomoc dla dzieci z trudnościami. Dzięki wsparciu wykwalifikowanych psychologów, pedagogów i logopedów, dzieci mogą odzyskać pełną sprawność rozwojową i wypracować nowe umiejętności.

Zespół doświadczonych specjalistów prowadzi terapie dziecięce indywidualne i grupowe. Z pomocy psychologa w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej LOGO skorzystać może także młodzież mająca problemy z nauką lub sprawiająca trudności wychowawcze. Eksperci pomogą w wypracowaniu odpowiednich postaw społecznych, zniwelowaniu trudności związanych z uczeniem się oraz w nawiązywaniu i budowaniu relacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz