Materiał Partnera

Kiedy powinniśmy udać się do kardiologa?

Kiedy powinniśmy udać się do kardiologa?

Jeśli tylko lekarz pierwszego kontaktu wykryje u nas problemy z sercem, z pewnością wypisze nam skierowanie do kardiologa. Może to też zrobić na naszą wyraźną prośbę, gdy opiszemy mu nękające nas objawy. Nie ma uzasadnienia chodzenie do kardiologa bez żadnej przyczyny. Pierwsza wizyta u „lekarza od serca” wymaga od nas pewnych przygotowań – musimy zabrać ze sobą aktualne oraz historyczne wyniki badań i sformułować pytania, które będziemy chcieli zadać.

Niepokojące objawy chorób serca

Kardiolog to lekarz‐specjalista zajmujący się wadami i schorzeniami układu sercowo‐naczyniowego. W skład tego układu wchodzi jeden z najważniejszych organów znajdujących się w ciele każdego człowieka – serce. Obok niego kardiolog zajmuje się także związanymi z sercem naczyniami krwionośnymi oraz na przykład aortą. Biegły lekarz‐kardiolog radzi sobie z wykrywaniem i leczeniem wszelkich związanych ze wspomnianym układem chorób. Spotkanie z kardiologiem musi mieć jednak jakiś wyraźny powód. I choć wszyscy z nas życzą sobie, by problemy z sercem ich nie dotykały, są one niestety bardzo częste. Na szczęście dziedzina kardiologii prężnie się rozwija, a w Polsce jest dodatkowo mocno wspierana między innymi przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Daje to kardiologom mocne poczucie wagi wykonywanego przez nich zawodu, której zresztą trudno jest im odmówić – wszak większość z nich zajmuje się kwestiami dosłownie ratującymi życie. Pomoc biegłych kardiologów jest nieoceniona i należy szukać jej w specjalistycznych poradniach kardiologicznych, takich jak na przykład ta prowadzona przez Centrum Medyczne Wamed.

Wizyta u kardiologa – procedura

Na początek najlepiej jest jednak odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu. To on stanowi dla nas pierwszą pomoc w przypadku niepokojących objawów sercowych i to on decyduje, czy sprawę należy przekazać kardiologowi. Nie bez powodu jesteśmy osłuchiwani przez stetoskop na każdej wizycie, nawet tej profilaktycznej – choroby serca, jeśli nie zostaną rozpoznane szybko, mogą prowadzić do bardzo groźnych następstw. Możemy oczywiście do kardiologa wybrać się prywatnie, ale nie mamy wówczas pewności, czy wizyta nie będzie bezpodstawna – a nie ma nic gorszego od marnowania czasu lekarza, który mógłby w tym czasie zająć się diagnostyką poważnych chorób układu sercowo‐naczyniowego. Przed pierwszą wizytą u kardiologa warto zebrać wszelkie wykonane w ostatnich latach wyniki badań morfologicznych oraz moczu. Pozwala to na szybkie wykrycie nieprawidłowości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz