Artykuł sponsorowany

Kiedy należy złożyć deklarację statyczną INTRASTAT?

Kiedy należy złożyć deklarację statyczną INTRASTAT?

Zniesienie granic pomiędzy państwami, które należą do Unii Europejskiej wymusiło niejako powstanie pewnego rodzaju systemu statystycznego, który dotyczy przepływu oraz wymiany towarów. System ten określany jest mianem Intrastat i obowiązuje on we wszystkich krajach wspólnoty Unii Europejskiej. Poznajmy system Intrastat od kuchni i dowiedzmy się więcej na jego temat.

Charakterystyka systemu INTRASTAT

Opisując definicję programu Intrastat, należy wspomnieć, iż jest to rodzaj systemu informacyjnego, który ma za zadanie jest zebranie wszelkich danych dotyczących przepływu oraz wymiany towarów (importu oraz eksportu) pomiędzy dwoma konkretnymi w takim przypadku krajami należącymi do wspólnoty Unii Europejskiej. Można zatem uznać, iż jest to system działający tylko i wyłącznie w owej wspólnocie państw. Dodajmy również, iż informacje te muszą koniecznie zostać zawarte w dokumentach takich jak Intrastat-wywóz, który dotyczy towaru eksportowanego oraz Intrastat-przywóz, który z kolei dotyczy towarów dostarczanych na teren owego państwa.

Obowiązek składania deklaracji INTRASTAT

Ogólnie rzecz biorąc deklarację Intrastat, są zobowiązane wypełniać wszystkie podmioty gospodarcze będące płatnikami podatku Vat oraz wymieniające towary z innymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Dotyczy to zarówno osób fizycznych czy prawnych, jak i jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej. Warto zaznaczyć, iż deklaracje tego typu należy wypełniać tylko i wyłącznie w momencie przekroczenia odgórnie narzuconych progów statystycznych na dany rok kalendarzowy, ponieważ firmy, które owego progu nie przekroczą są po prosty automatycznie zwalniane z tego obowiązku. Jeżeli zależy nam na bardzo rzetelnym wypełnieniu deklaracji statystycznej Intrastat, to warto z tym zwrócić się do Agencji Celnej Prima z Ełku, która należy do Roberta Kowalewskiego i Alicji Czemiel.

Rodzaje progów statystycznych i kary

Tak jak wspomnieliśmy, deklarację Intrastat sporządza się na podstawie progów odgórnie narzuconych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wśród nich możemy wymienić próg podstawowy oraz próg szczegółowy. W przypadku pierwszego z nich powinniśmy złożyć ogólny zarys informacyjny dotyczący przewożonego towaru zarówno w kwestii ilości, jak i ich cen. Jeżeli zaś mówimy o progu szczegółowym, to tak jak jego nazwa wskazuje, musimy tutaj określić wszystko w nieco większych szczegółach (np. dokładną wartość towaru lub kody transportowanych produktów). Niestety istnieją również kary za źle wypełnioną lub też niedostarczoną na czas deklarację, które wynoszą kilka tysięcy złotych za każdy miesiąc.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz