Artykuł sponsorowany

Kiedy małżeństwo może zostać unieważnione?

Kiedy małżeństwo może zostać unieważnione?

Unieważnienie małżeństwa przez sąd jest możliwe w kilku sytuacjach. Prawo jasno określa, jakie przesłanki muszą wystąpić, aby można było unieważnić związek małżeński; przesłanki te to m.in.: choroba psychiczna współmałżonka, bigamia oraz wady oświadczeń woli. W przypadku wystąpienia przesłanek, które mogą stanowić podstawę do unieważnienia związku małżeńskiego, zawsze warto poradzić się doświadczonego adwokata.

 

Jakie mogą być powody do unieważnienia małżeństwa?

Aby małżeństwo mogło zostać unieważnione przez sąd, muszą zajść ku temu odpowiednie przesłanki. Powodów do unieważnienia małżeństwa może być kilka, jednak każda sprawa rozważana jest przez sąd w sposób indywidualny. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym powodem unieważnienia małżeństwa mogą być przeszkody małżeńskie, wady oświadczenia woli oraz – w przypadku zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika - zawarcie małżeństwa bez zezwolenia sądu na złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez pełnomocnika i zawarcie małżeństwa w sytuacji, gdy pełnomocnictwo było nieważne albo zostało skutecznie odwołane. Należy podkreślić, że małżeństwo może zostać unieważnione jedynie w przypadku istnienia wyraźnie określonej w przepisach podstawy. Ważne: unieważnienie małżeństwa nie jest tym samym, co rozwód.

- Sprawy o unieważnienie małżeństwa nie zdarzają się często, jednak w niektórych przypadkach koniecznością jest, aby sąd zgodnie z obowiązującym prawem unieważnił związek małżeński. Co ważne, unieważnienie małżeństwa powoduje, że małżonkowie powracają do stanu cywilnego sprzed zawarcia małżeństwa oraz do nazwisk noszonych przed zawarciem małżeństwa, a stosunek powinowactwa pomiędzy małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka uważa się za taki, który nigdy nie powstał. Unieważnienie małżeństwa oznacza również, że osobiste prawa oraz obowiązki małżonków nigdy nie powstały – wyjaśnia specjalista z firmy Kancelaria Adwokacka Adwokata Tomasza Polaczy z Katowic.

 

Jakie są główne przesłanki do unieważnienia małżeństwa?

Pierwszą przyczyną unieważnienia małżeństwa mogą być określone prawem przeszkody małżeńskie, to jest: zbyt młody wiek jednego lub obojga małżonków, ubezwłasnowolnienie całkowite małżonka, choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy małżonka lub małżonków, bigamia (zawarcie związku małżeńskiego pomimo pozostawania już w związku małżeńskim), pokrewieństwo i powinowactwo między małżonkami oraz stosunek przysposobienia między małżonkami. Drugą przesłanką unieważnienia małżeństwa są wady oświadczenia woli, czyli złożenie oświadczenia woli o wstąpieniu w związek małżeński przez osobę znajdującą się w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli (np. chwilowa niepoczytalność osoby zawierającej związek małżeński, brak świadomości spowodowany różnego typu zaburzeniami), złożenie oświadczenia pod wpływem błędu co do tożsamości drugiej osoby oraz złożenie oświadczenia woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej. Kolejną przesłanką unieważnienia małżeństwa są wspomniane już przyczyny związane z brakami w pełnomocnictwach, gdy związek małżeński zawierany jest przez pełnomocnika jednego lub obojga małżonków: zawarcie małżeństwa bez zezwolenia sądu na złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez pełnomocnika oraz zawarcie małżeństwa w sytuacji, gdy pełnomocnictwo było nieważne albo zostało skutecznie odwołane.

Sprawy o unieważnienie małżeństwa nie są częste i także z tego powodu wymagają wsparcia doświadczonego adwokata, który jeszcze przed udaniem się do sądu oceni, czy faktycznie występują przesłanki do unieważnienia małżeństwa oraz zapewni wsparcie już na etapie sprawy sądowej.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz