Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczna jest dezynfekcja pomieszczeń użytkowych?

Kiedy konieczna jest dezynfekcja pomieszczeń użytkowych?

Niektóre obiekty i przedmioty muszą być poddawane cyklicznym zabiegom profesjonalnego oczyszczania ze szkodliwych mikroorganizmów, czyli dezynfekcji. Odkażanie często połączone jest z dezodoryzacją, szczególnie w sytuacji zalania pomieszczenia lub wybicia w nim studzienki ściekowej. To czynność konieczna, która umożliwia dalsze użytkowanie przestrzeni wraz z przedmiotami, znajdującymi się wewnątrz.

Pojęcie dezynfekcji

Odkażanie bardzo często mylone jest ze sterylizacją. Główna różnica polega na tym, że obiekty poddawane dezynfekcji nie są jałowe. Dotyczy ono przede wszystkim powierzchni oraz przedmiotów użytkowych. Celem tego zabiegu jest likwidacja bakterii oraz drobnoustrojów. Co istotne, nie prowadzi ona do całkowitej ich eliminacji, a jedynie znacznego ograniczenia. Przetrwalniki bowiem mogą z czasem przerodzić się w swoją żywą formę. Mimo to odkażanie zapewnia zdecydowanie zdrowsze i czystsze otoczenie, w którym przebywamy.

Skuteczność dezynfekcji zależy głównie od rodzaju oraz ilości drobnoustrojów, właściwości wykorzystywanego środka oraz parametrów środowiska, w którym proces jest przeprowadzany. Największą efektywność zapewni odkażanie wykonane przy pomocy profesjonalnych narzędzi, którymi dysponuje między innymi firma dezynfekująca MJM z Wrocławia.

Środki dezynfekujące

Wykonując usługi oczyszczające pomieszczenia z mikroorganizmów, wykorzystuje się zarówno metody fizyczne, jak i chemiczne. Do pierwszych klasyfikuje się użycie promieniowania UV oraz pary wodnej. W drugim przypadku do najważniejszych stosowanych substancji zalicza się między innymi:

  • alkohole,
  • aldehydy,
  • związki metali ciężkich,
  • czwartorzędowe sole amoniowe,
  • kwasy,
  • zasady,
  • związki fenolowe.

Bardzo często dezynfekcja pomieszczeń jest uzupełniona ich dezodoryzacją, która pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. W tym celu stosuje się metodę nazywaną ozonowaniem, ze względu na to, że ozon wykazuje silnie właściwości biobójcze.

Konieczność dezynfekcji

Niektóre miejsca wymagają regularnego odkażania, które jest regulowane przepisami. Są to obiekty, w których warunki pracy wiążą się z podwyższonym ryzykiem zarażenia się chorobą lub skażenia. Dotyczy to między innymi: wszelkich ośrodków leczniczych, pościeli, ręczników i materacy w obiektach noclegowych lub tymczasowego pobytu (hotele, internaty, bursy etc.), budynków hodowlanych (chlewnie, kurniki, obory), zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, basenów, a także zabawek i kojców w żłobkach lub przedszkolach.

W innych przypadkach dezynfekcję przeprowadza się jedynie doraźnie w określonych sytuacjach. To dobre rozwiązanie w przypadku nawracających przeziębień, dla których lekarz nie jest w stanie odnaleźć konkretnej przyczyny. Oczyszczenie mieszkania może być antidotum, podobnie jak w sytuacji alergii. Zabieg taki jest także konieczny w razie zalania pomieszczenia wskutek powodzi lub wybicia szamba. Umożliwia to pozbycie się zagrzybienia ścian oraz pleśni spowodowanych zawilgoceniem. Nieco rzadziej, ale również dezynfekcję przeprowadza się w miejscach poza szpitalem, gdzie wystąpiła epidemia chorób lub poddaje się jej łóżko, w którym przez długi czas przebywała chora osoba.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz