Artykuł sponsorowany

Kiedy i dlaczego warto wykonać badanie postawy?

 Kiedy i dlaczego warto wykonać badanie postawy?

Niestety współcześnie zarówno dzieci, jak i dorośli w znacznej mierze prowadzą siedzący tryb życia. Nie mają też odpowiedniej ilości ruchu. To natomiast przyczynia się do powstawania wielu problemów zdrowotnych, takich jak na przykład wady postawy. Na szczęście profesjonalne badania postawy pozwalają zidentyfikować problem i zniwelować go, dzięki leczeniu. Co warto wiedzieć o badaniu postawy oraz kiedy należy je wykonać? Podpowiadamy.

Dlaczego badanie postawy jest ważne?

Nieprawidłowa postawa ciała, nawet w niewielkim stopniu, w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić do poważnych problemów. Pogłębionej wadzie zazwyczaj towarzyszą także inne dolegliwości, często bólowe, które mogą w znacznym stopniu utrudniać normalne funkcjonowanie. Co więcej, wady postawy mogą mieć wpływ na problemy zdrowotne nie tylko w obrębie kręgosłupa. Wbrew pozorom często są przyczyną np. problemów z układem nerwowym, które objawiają się bólami głowy i migrenami, zaburzeń widzenia, zaburzeń słuchu oraz problemów z oddychaniem i układem trawiennym.

Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować problem i zapobiec jego przykrym konsekwencjom oraz trudnej rehabilitacji. Właśnie w tym celu doświadczeni lekarze z Niepublicznego zakładu podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej Medan w Jarocinie wykonują badania postawy. Jest to najważniejszy etap w procesie leczenia, ponieważ pozwala znaleźć przyczynę problemu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jakie są wskazania do wykonania badania postawy?

Kto może zgłosić się na badania postawy? Tak naprawdę każdy – zarówno dzieci, jak i dorośli. Warto robić to profilaktycznie przede wszystkim w przypadku dzieci, u których organizm, a także układ ruchu stale się rozwijają. Dzięki temu podjęcie odpowiednich kroków może całkowicie wyeliminować nieprawidłowości w postawie. Niemniej jednak lekarze podkreślają, że badanie wad postawy powinny wykonać szczególnie osoby, u których występują następujące objawy:

  • podejrzenie złamania kości,

  • urazy stawów,

  • bóle kości i stawów,

  • deformacje kończyn,

  • nabyte lub wrodzone skrzywienia kręgosłupa.

Oprócz tego lekarze zalecają wykonanie badania postawy w przypadku – bólów kręgosłupa, takich jak ból szyi, pleców i lędźwi (mogą być spowodowane nieprawidłowym ustawieniem ciała), zaburzeń równowagi (niektóre dolegliwości, takie jak choroby układu nerwowego, osteoporoza lub artretyzm, mogą powodować problemy z równowagą), zmian w sylwetce, zmęczenia i bólów mięśni (mogą być spowodowane złą postawą) czy też problemów z układem trawiennym (zła postawa może powodować problemy z układem trawiennym, takie jak zgaga i zaparcia).

Przebieg badania postawy

W zależności od zaawansowania problemu oraz tego, co zdecyduje lekarz, możliwe jest przeprowadzenie badania postawy na kilka sposobów. Tym stosowanym najczęściej jest standardowa ocena wzrokowa. W ramach tego badania ortopeda analizuje sylwetkę z przodu, z tyłu i z boku oraz ​​ocenia całą sylwetkę pod kątem krzywizn, zaburzeń symetrii i innych odchyleń od normy. Sprawdza m.in. ustawienie głowy, barków, obojczyków, łopatek, kości biodrowych, miednicy, kolan czy kostek. Takie badanie można przeprowadzić w staniu, (pacjent stoi w wyprostowanej pozycji, a lekarz ocenia jego postawę) oraz w chodzeniu (pacjent jest proszony o poruszanie się po pomieszczeniu, a lekarz ocenia jego postawę podczas chodzenia).

Inną metodą jest ocena postawy na podstawie fotografii, co jednocześnie pozwala na monitorowanie postępów leczenia. Natomiast współcześnie dokładne badanie wad postawy umożliwiają również nowoczesne metody komputerowe. Do precyzyjnej kontroli postawy ciała wykorzystuje się zdjęcia rentgenowskie, a także elektromiografię (EMG), czyli badanie polegające na pomiarze sygnałów elektrycznych wytwarzanych przez mięśnie podczas ruchu. Poszczególne rodzaje badań postawy często są łączone, aby uzyskać jak najwięcej informacji, a o ich wyborze decyduje lekarz specjalista.

Jak zmniejszyć ryzyko wad postawy?

Wady postawy nie rozwijają się z dnia na dzień, a największy wpływ na ich powstanie ma styl życia. Warto więc zwrócić uwagę na podstawowe czynności, jakie wykonujemy na co dzień i zadbać o to, aby samemu sobie nie szkodzić. W przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia kluczowe będzie zdrowe siedzenie – należy unikać siedzenia w nienaturalnej, skrzywionej pozycji przed komputerem lub telewizorem przez dłuższy czas. Właściwe ustawienie krzesła i biurka pomoże utrzymać prawidłową postawę. Warto także zwrócić uwagę na tak podstawowe kwestie, jak wygodne buty oraz zdrowe noszenie plecaka (na obu ramionach i nie za bardzo obciążonego). Dla uniknięcia wad postawy zdecydowanie najważniejsze jest dbanie o regularną aktywność fizyczną, przede wszystkim ćwiczenia i sporty wzmacniające mięśnie oraz poprawiające postawę. Zaleca się również korzystanie z pomocy doświadczonych fizjoterapeutów oraz trenerów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz