Artykuł sponsorowany

Kary za brak aktualnych szkoleń BHP

Kary za brak aktualnych szkoleń BHP

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest organizacja szkoleń BHP dla swoich pracowników. Ich celem jest zwiększenie świadomości oraz minimalizowanie ryzyka wypadku podczas wykonywania obowiązków. Zaniedbania w tym zakresie są traktowane jako łamanie praw pracowniczych. Wyjaśniamy na jakie kary narażony jest pracodawca, który nie dopełni obowiązku prowadzenia szkoleń BHP.

Podstawa prawna

Wszelkie informacje dotyczące szkoleń BHP znajdują się w Kodeksie Pracy. Mówią one, że osoby, które nie posiadają kwalifikacji oraz umiejętności do pełnienia obowiązków na danym stanowisku nie mogą być dopuszczone do pracy. Podobna zasada obowiązuje w przypadku osób, które nie znają zasad BHP. Dla tych pracowników powinno zostać zorganizowane szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Fakt odbycia szkolenia musi zostać potwierdzony przez pracownika na piśmie. Osoby, które są na stanowiskach administracyjno-biurowych zostały zwolnione z obowiązku przechodzenia szkoleń bhp od 1 stycznia 2019.

Za co można otrzymać mandat?

Pracodawca, który nie dopełni obowiązku organizacji szkolenia BHP naraża się na karę finansową. Przedsiębiorca może zostać ukarany w sytuacji, gdy nie przeprowadzi szkolenia wstępnego oraz nie wykonuje szkoleń okresowych. Braki w dokumentacji szkoleniowej również są podstawą do nałożenia mandatu karnego.

Szkolenie wstępne prowadzone jest w momencie zatrudniania pracownika, a przed jego przystąpieniem do wykonywania obowiązków. Szkolenia okresowe organizowane są cyklicznie. Ich częstotliwość ustala pracodawca w porozumieniu z przedstawicielami pracowników. Niemniej jednak dla pracowników, którzy wykonują obowiązki w warunkach uważanych za niebezpieczne szkolenia muszą odbywać się raz w roku. Na stanowiskach robotniczych szkolenia powinno się przeprowadzać co trzy lata. Raz na pięć lat na stanowiskach kierowniczych, inżynieryjno-technicznych i tam, gdzie istnieje  zagrożenie czynnikami szkodliwymi dla zdrowia oraz w przypadku osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i higienę pracy w zakładzie. Szkolenia dla osób, które pełnią stanowiska administracyjno-biurowe powinny odbywać się co sześć lat.

„Wysokość mandatu za niedopełnienie obowiązku organizacji szkoleń jest spora i może wahać się od 1000 do 30000 złotych. W przypadku osób, dla których jest to kolejne wykroczenie tego typu ustawa przewiduje możliwość nałożenia wyższej kary.” – wyjaśnia Jakub Bubak, specjalista do spraw szkoleń zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca, który w ciągu dwóch lat od ostatniego mandatu ponownie naruszy przepisy otrzyma jednorazową grzywnę w wysokości 5000 złotych. Jeżeli sprawa trafi do sądu powszechnego, to przedsiębiorcy grozi kara do 10000 złotych. W stosunku do osób prawnych oraz jednostek, które nie posiadają osobowości prawnej grzywna może wynieść nawet 200000 złotych.

Organizacja szkoleń BHP jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Powinien on zadbać o ochronę zdrowia i życia pracowników zlecając przeprowadzenie instruktażu profesjonalnej firmie. Kary przewidziane za niedopełnienie tego obowiązku są jedynie przejawem troski o bezpieczeństwo osób zatrudnionych i czynnikiem, który ma mobilizować pracodawcę do przestrzegania prawa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz