Artykuł sponsorowany

Kamieniarstwo, czyli piękno i pamięć zaklęte w kamień

Kamieniarstwo, czyli piękno i pamięć zaklęte w kamień

Wyroby z kamienia od wieków towarzyszą człowiekowi. Z czasem zmieniły się metody i narzędzia używane do jego obróbki, lecz jest to nadal jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywany w wielu dziedzinach naszego życia. Jedną z nich jest kamieniarstwo sakralne i nagrobkowe, ale nie tylko. Nowoczesne zakłady kamieniarskie mogą nam zaoferować sporo ciekawych możliwości.

Pamięć o zmarłych

W branży kamieniarskiej nagrobki, grobowce i pomniki to chyba najpopularniejsze zlecenia. To coś, co przez długie lata będzie nam przypominać o naszym zmarłym. Wybór nagrobka to niełatwa decyzja, którą dodatkowo komplikują emocje towarzyszące śmierci bliskiego. Już dawno minęły czasy, kiedy najpopularniejszym materiałem był rodzaj betonu powstałego z mieszanki cementu, grysu i wody, czyli popularne lastrico. Dzisiaj kamieniarz najczęściej w swojej pracy wykorzystuje granit, marmur lub piaskowiec. Granit wygrywa tu ze swoimi konkurentami, ponieważ jest najtrwalszy i praktycznie nie trzeba go impregnować ani zabezpieczać przed warunkami atmosferycznymi. Na rynku obecnie dostępne są naprawdę bardzo oryginalne wzory pomników, dzięki czemu bez problemów można wybrać coś odpowiadającego naszym wyobrażeniom dotyczącym nagrobka bliskiej nam osoby. W wielu przypadkach możliwe jest także zamówienie dodatkowego elementu, którym jest rzeźba nagrobkowa. Oprócz pomników i grobowców kamieniarstwo sakralne oferuje także wiele elementów wykorzystywanych w kościołach, takich jak ołtarze, ambony, schody z kamienia, filary i wiele innych.

Kamień jako materiał uniwersalny

Kamieniarstwo, oprócz wyrobów sakralnych i nagrobkowych, oferuje bardzo wiele innych produktów. Zazwyczaj zakład kamieniarski zapewnia dużo szerszy zakres usług i nie ograniczają się one do jednego sektora branży. Taką właśnie działalność prowadzi firma Cambud. PW. E. Pyszniuk z Nowej Soli. Głównym profilem przedsiębiorstwa są kompleksowe usługi kamieniarskie. Działa ono od 1993 r. i współpracuje z firmami budowlanymi oraz klientami indywidualnymi, na zlecenie których wykonuje m.in. kamienne schody, blaty łazienkowe i kuchenne kamienne oraz parapety z marmuru. Zajmują się oni także kamieniarstwem sakralnym oferując szeroką gamę nagrobków. W zakresie ich usług jest również renowacja pomników. Cambud PW. E. Pyszniuk to wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowani fachowcy i konkurencyjne ceny.

Jak wydobyć kształt z kamienia?

Zanim kamienna płyta zmieni się w blat, parapet  kamienny lub schody czy nagrobek musi zostać poddana odpowiedniej obróbce. Proces obróbki kamienia obejmuje przede wszystkim:

  • cięcie bloków kamienia na płyty kamienne
  • przycinanie płyt na elementy o wymaganym kształcie i wymiarze,
  • szlifowanie i polerowanie,
  • nadawanie określonego rodzaju faktury elementom kamiennym,
  • operacje końcowe, takie jak wiercenie otworów, fazowanie, profilowanie i wykonywanie nietypowych fragmentów elementów kamiennych.

Wszystkie te czynności wykonywane są przy użyciu specjalistycznych narzędzi, takich jak różnego rodzaju piły diamentowe, szlifierki, polerki, frezarki, a niekiedy także narzędzia ręczne.

Kamień ze względu na swoje walory użytkowe i estetyczne cieszy się bardzo dużą popularnością. Różnorodny skład chemiczny sprawia, że praktycznie każdy produkt wykonany z kamienia różni się od innych, jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz