Artykuł sponsorowany

Jakie zalety mają jaja z chowu klatkowego?

Jakie zalety mają jaja z chowu klatkowego?

Chów klatkowy jest ostatnimi laty demonizowany, lecz wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma on swoje zalety. Rozwiązanie to jest bezpieczne nie tylko dla konsumentów jaj, ale również samych zwierząt, które mogą mieć zapewnione indywidualną opiekę. Czy jaja z chowu klatkowego są bezpieczniejsze niż te z wolnego wybiegu? Jakie warunki powinny mieć kury na fermie?

Czy kury mogą mieć dobre warunki?

Problemem dzisiejszych hodowli nie są same klatki, ale nieprzestrzeganie przez hodowców przepisów prawnych, które regulują warunki, w jakich powinny przebywać zwierzęta. Ptaki muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się oraz rozprostowania kończyn. Hodowca powinien zapewnić im stały dostęp do wody, paszy oraz higienę. Dobre fermy klatkowe dbają o swoje zwierzęta, co ma bezpośredni wpływ na pozyskiwane od nich jaja. Jednym z polecanych producentów jaj jest Ferma Drobiu Maćków. Bardzo często zdarza się, że ptaki są bardziej zaniedbywane na wolnym wybiegu niż w przypadku chowu klatkowego, który może być bezpieczny dla niosek.

Jajka są tym, co zjada kura!

I nie jest to metafora, tak jak w przypadku powiedzenia „jesteś tym, co jesz”. Pokarm zjadany przez kury ma ogromny wpływ na skład jajka, a niekiedy nawet ich zapach. Kury żywią się nie tylko zbożami. W środowisku naturalnym z chęcią zjadają również owady oraz drobne płazy. Pokarmy o intensywnym zapachu oraz dużej zawartości barwnika mogą zmieniać właściwości jajka. Nioski karmione resztkami ryb będą znosiły jaja o nieprzyjemnej rybnej woni. Kura na wolnym wybiegu zje wszystko, co wpadnie do zagrody – również to, co może pogorszyć jakość jajek oraz zaszkodzić jej zdrowiu. Chów klatkowy to 100% kontroli nad tym, co trafia do karmnika. Każda nioska otrzymuje wystarczająca porcję wysokiej jakości paszy, dzięki czemu nie musi rywalizować z innymi. Rozwiązuje to problem agresji, która często ma miejsce na wiejskich podwórkach i prowadzi do wyskubywania sobie nawzajem piór oraz powstawania trudno gojących się ran. Jaja pochodzące z chowu klatkowego są wolne od chorób odzwierzęcych i mają optymalny skład oraz przyjemny aromat. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla przedsiębiorców np. właścicieli restauracji.

Kontrola i opieka weterynaryjna – zdrowie na pierwszym miejscu!

Kontrola w przypadku dużego stada kur na wolnym wybiegu to nie lada wyzwanie. W większości przypadków zwierzęta nie są traktowane indywidualnie i trudno od razu dostrzec, kiedy jednemu z ptaków coś dolega. Trzymanie niosek w klatkach pozwala na lepszą kontrolę i szybką reakcję w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. Ptaki są również odizolowane od środowiska zewnętrznego, co zdecydowanie ogranicza rozprzestrzenianie się niebezpiecznych chorób oraz zapewnia nioskom bezpieczeństwo – między innymi od drapieżników.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz