Jakie usługi świadczy lekarz rodzinny?

Lekarz medycyny rodzinnej to osoba, która zajmuje się działaniami z zakresu medycyny rodzinnej – profilaktyką zdrowotną, diagnozowaniem oraz kierowaniem do specjalistów. Jest to lekarz pierwszego kontaktu, świadczący usługi w ramach POZ zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Zobacz, jaki jest zakres usług świadczonych przez lekarza rodzinnego oraz jakie badania może zlecić.
Kim jest lekarz rodzinny?
Lekarz rodzinny to specjalista posiadający specjalizację w zakresie medycyny rodzinnej. Specjalizacja ta łączy w sobie wiedze z zakresu pediatrii oraz interny, dzięki czemu lekarz rodzinny posiada uprawnienia do udzielania pomocy zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym.
Lekarz medycyny rodzinnej to często lekarz pierwszego kontaktu, filar POZ, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, świadczonej przez przychodnie takie jak Vena - Praktyka lekarza rodzinnego Joanna Olszewska-Firlej. Dzięki ogromnej wiedzy, jaką posiada taki lekarz, może on nie tylko diagnozować częste choroby, ale również leczyć pacjenta, bez konieczności kierowania do innego specjalisty.
Jakie usługi oferują przychodnie w ramach POZ?
Podstawowa opieka zdrowotna to termin oznaczający świadczenie usług zdrowotnych w miejscu zamieszkania. To pacjent wybiera lekarza rodzinnego, podobnie jak pielęgniarkę oraz położna, a wybór swój zmienić może dwa razy w roku. Świadczenia oferowane przez lekarza w ramach POZ regulowane są ściśle przez rozporządzenie Ministra Zdrowia, a w ich zakres wchodzą usługi, takie jak:
- profilaktyka chorób, w tym badania i porady w ramach profilaktyki wieku rozwojowego oraz szczepienia ochronne,
- świadczenia z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia,
- udzielanie porad w leczeniu schorzeń, w tym kierowanie na badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej i nieobrazowej (EKG, RTG, USG) zgodnie z obowiązującym wykazem,
- wykonywanie zabiegów w gabinecie zabiegowym oraz w domu pacjenta,
- orzekanie o stanie zdrowia pacjenta,
- kierowanie do poradni specjalistycznych i na leczenie szpitalne,
- kierowanie na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe,
- wystawianie zaświadczeń dotyczących stanu zdrowia pacjenta.
Lekarz rodzinny może wypisać pacjentowi skierowanie badania niezbędne do postawienia diagnozy na przykład laboratoryjne badanie krwi, badanie kału, badanie moczu, a także badania RTG, badanie USG np. jamy brzusznej.
Kiedy warto zgłosić się do lekarza?
Lekarz rodzinny to osoba, do której zgłosić się można (i powinno) nie tylko w przypadku występowania objawów chorobowych, ale także w przypadku wątpliwości co do swojego fizycznego stanu zdrowia, trybu życia czy zdrowia psychicznego. Lekarz medycy rodzinnej w każdym przypadku odpowiednio doradzi lub pokieruje do specjalisty. Warto udać się na wizytę, gdy coś nas zaniepokoi – często małe zmiany w samopoczuciu mogą być pierwszym symptomem poważnej choroby, która odpowiednio wcześnie wykryta może zostać szybko wyleczona.