Artykuł sponsorowany

Jakie standardy muszą spełniać silosy zbożowe?

Jakie standardy muszą spełniać silosy zbożowe?

Plony rolnicze, takie jak zboża, muszą być przechowywane we właściwy sposób. Wybór odpowiedniego silosu gwarantuje, że jakość ziaren magazynowanych nawet przez bardzo długi czas nie ulegnie pogorszeniu. Dlatego jest to niezbędny element wyposażenia gospodarstw zajmujących się uprawą zbóż. Czym powinien charakteryzować się silos, który zapewni właściwe standardy dotyczące przechowywania plonów? Wyjaśniamy.

Silosy zbożowe – z czego można wybierać?

Silosy zbożowe mogą różnić się między sobą budową i pojemnością. Po pierwsze, należy dokonać wyboru między konstrukcją dna silosu. Do wyboru mamy dwa warianty: dno płaskodenne lub lejowe. Wariant drugi charakteryzuje się znacznie większą funkcjonalnością. Mimo że jest droższy niż konstrukcja płaskodenna, to jego budowa niesie za sobą więcej korzyści dla rolnika. Taki silos można całkowicie grawitacyjnie opróżnić.

W zależności od potrzeb konkretnego gospodarstwa silosy mogą występować samodzielnie lub tworzyć linie technologiczne magazynów ziarna. Można wybierać spośród pojemności, w których zmieści się 30 ton zboża lub obiektów przeznaczonych do przechowywania plonów powyżej 1000 ton. Silos to poważna inwestycja na długie lata. Dlatego też myśląc o jego budowie, warto niekiedy zdecydować się na pojemniejszy wariant, gdyż wraz z rozwojem gospodarstwa uprawy mogą być coraz większe.

Równie istotny jest także materiał, z jakiego wykonano silos. Wykorzystywana blacha musi być ocynkowana i najlepiej pokryta dodatkowo powłoką chroniącą przed niekorzystnym oddziaływaniem wody i wilgoci. Warto, aby silos był także dodatkowo zabezpieczony warstwą termoizolacyjną. Dzięki temu zostaje wyeliminowany problem skraplania się wody.

- Przy wyborze silosu musimy brać pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim silos musi mieć dobrze zaprojektowaną, posadowioną i wykonaną konstrukcję. Równie ważne jest dodatkowe, niezbędne wyposażenie, aby silos mógł być bezawaryjny, bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu przez inwestora przez wiele lat – mówi ekspert z firmy ZUPTOR.

Jakie warunki powinny panować w silosie zbożowym?

Silos zbożowy powinien mieć zamontowany system wentylacji, który zapewni aktywne przewietrzanie surowca w trakcie przechowywania. Wtłaczane wentylatorem powietrze przechodzi przez całą warstwę i opuszcza silos wywietrznikami w dachu. W zależności od budowy silosu możemy realizować następujące sposoby konserwacji ziarna:

- magazynować suche ziarna i okresowo je przewietrzać,

- schładzać ziarno suche lub prawie suche do temp. 5-10°C,

- suszyć ziarno wilgotne i mokre.

Najlepsze warunki do aktywnej wentylacji powietrzem atmosferycznym występują we wrześniu i październiku. Latem chłodzenie jest możliwe tylko nocą. Silosy zbożowe należy systematycznie kontrolować, szczególnie w okresie występowania wysokich temperatur.

Możemy także zainwestować w rozwiązania, które stale kontrolują temperaturę, utrzymują odpowiednią wilgotność, zapewniają nagrzewanie silosu oraz jego wietrzenie. Wszystkim tym musi zarządzać sprawny, intuicyjny i prosty w obsłudze system. Zagwarantuje on m.in. to, że nie rozpocznie się gnicie ziarna lub proces fermentacji.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz