Jakie są właściwości morwy białej?

Jakie są właściwości morwy białej?

Morwa biała to roślina, która znana jest ze swoich cennych właściwości od lat. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć i kto powinien sięgnąć po wyciąg z tej rośliny. Herbata, syrop czy tabletki? Dowiedz się, w jakiej postaci możesz znaleźć morwę w sklepach. Przeczytaj artykuł i poznaj niezwykłe właściwości morwy białej.

Co warto wiedzieć o morwie białej?

Morwa to drzewo liściaste, które prawdopodobnie pochodzi z Chin. Dziś morwa uprawiana jest w całej Europie, w tym również w Polsce. Owoce morwy są jadalne i z wyglądu przypominają jeżyny. Mogą być różnego koloru – białe, różowe lub czarne, a w smaku są słodkie i trochę mdłe. Liście morwy białej zawierają wiele witamin, w tym witaminy z grupy B oraz flawonoidy, dlatego są polecane w łagodzeniu różnych dolegliwości.

Na co pomaga morwa biała?

Poznaj cenne właściwości morwy białej i dowiedz się, dla kogo jest polecana.

Dobra dla cukrzyków

Morwa biała wykazuje działanie hamujące aktywność enzymów, dlatego mniej cukrów jest wchłanianych do jelita, a także mniej dostaje się do krwi. Okazuje się, że zawarte w liściach cukry złożone wykazują zbliżone działanie do leków podawanych w cukrzycy. Inną pomocną substancją zawartą w liściach jest kwercetyna, która zapobiega rozwojowi chorób nerek czy oczu, które często występują u cukrzyków.

Działa przeciwzapalnie

Wyciąg z morwy białej wykazuje działanie przeciwzapalne. Spożywając tabletki lub pijąc herbatę, chronisz swoją wątrobę przed uszkodzeniem.

Chroni przed miażdżycą i nowotworami

Morwa sprawdzi się również w zapobieganiu i łagodzeniu miażdżycy. Wyciąg i preparaty na bazie morwy mogą ograniczyć wzrost złego cholesterolu i powstrzymać rozwój choroby. Badania wskazują, że spożywanie ekstraktów z morwy białej może wspomóc także profilaktykę nowotworową, szczególnie jeśli chodzi o groźnego czerniaka i białaczkę.

Morwa biała a odchudzanie

Przyjmowanie wyciągów z morwy białej zdecydowanie może wspomóc pozbywanie się nadwagi. Morwa zmniejsza poziom glukozy i wspomaga redukcję tłuszczu.

Herbata czy tabletki? Jak stosować morwę białą?

Morwę białą możesz zastosować w różnej postaci – zarówno syropu, soku, jak i dżemów. W aptekach i sklepach zielarskich znajdziesz też suplementy diety, jednak zawsze warto sięgnąć po bardziej naturalną postać, czyli zioła. Suszone liście morwy możesz przyjmować w formie naparu, który polecany jest szczególnie diabetykom.

Jak przygotować herbatę z morwy białej? Liście należy zalać wrzącą wodą i parzyć przez około 5 minut. Herbatę można spożywać trzy razy dziennie, najlepiej przed posiłkami. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup tabletek, koniecznie sprawdź skład gotowego suplementu. Weź pod uwagę ilość zawartego ekstraktu oraz to, ile razy dziennie należy przyjmować preparat.

Jakie są przeciwwskazania?

U osób zdrowych, które przyjmują suplementy z ekstraktem z morwy, nie zostały zaobserwowane skutki uboczne, jednak preparaty nie są zalecane kobietom w ciąży i w czasie karmienia. Należy pamiętać, że preparaty z wyciągiem z białej morwy mogą wchodzić w interakcje z lekami, dlatego jeśli przyjmujesz jakieś lekarstwa, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Przyjmowanie suplementów lub picie herbaty z morwy może mieć wpływ na działanie leków obniżających poziom cukru lub cholesterolu we krwi, a także leków podawanych w depresji lub w czasie leczenia dny moczanowej.

Morwa biała czy czarna?

Oprócz białej morwy możesz skorzystać z suplementów z dodatkiem czarnej morwy. Morwa czarna również zawiera flawonoidy, szereg witamin, a także kwas foliowy i karoteny. Owoce morwy są przy tym niskokaloryczne i sporządza się z nich soki i marmolady. Nalewki z morwy czarnej są polecane w leczeniu przeziębienia i grypy, mają działanie przeciwgorączkowe. Poza tym wyciąg z morwy pobudza trawienie i działa lekko przeczyszczająco w przypadku zaparcia.

Oceń artykuł (22)
3,4
Komentarze
Dodaj komentarz