Materiał Partnera

Jakie są najpopularniejsze suplementy diety, a jakich najbardziej potrzebuje nasz organizm?

Jakie są najpopularniejsze suplementy diety, a jakich najbardziej potrzebuje nasz organizm?

Suplementy diety obejmują ogromną liczbę substancji wspomagających działanie naszego organizmu. Warto jednak wiedzieć, że nie mogą one służyć jako jedyne źródło pozyskiwania poszczególnych witamin, mikro‐ i makroelementów czy kwasów. Służą do uzupełniania naszych zasobów. Musimy zatem sięgać po nie z rozwagą. Istnieje jednak pewna grupa suplementów, które zalecane są właściwie każdemu.

Czy można dostarczyć wszystkie niezbędne składniki wraz z pokarmem?

Niemal każda substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu pozyskiwana jest wraz z przyjmowanym codziennie pokarmem. Można wówczas zapytać – po co nam suplementacja? Jest ona nam potrzebna przede wszystkim dlatego, że mimo najszczerszych chęci najczęściej nie spożywamy zalecanej dziennej dawki każdego z dobroczynnych składników naszej diety. Trudność mają z tym nie tylko osoby niezwracające uwagi na to, co spożywają, ale także takie, które starają się odżywiać racjonalnie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Pierwszą z nich jest to, że bardzo trudno dokonać oceny zawartości składników odżywczych w danym pokarmie. Większość z badań pod tym kątem została przeprowadzona dosyć dawno temu, a uzyskana z ich wyników wiedza nadal jest tą najbardziej dostępną. Niestety, zawartość spożywanych pokarmów zmieniła się drastycznie na skutek wprowadzenia nowych sposobów produkcji żywności. Wie o tym działająca na terenie Łodzi ekspertka Zofia Matczak zajmująca się dystrybucją wysokiej klasy suplementów diety – m.in. firmy Herbalife.

Co suplementują Polacy?

Przy zapoznawaniu się z najczęściej wybieranymi grupami suplementów szybko dojdziemy do wniosku, że to nie produkty odchudzające są najpopularniejsze – Polacy sięgają zwykle po koktajle i tabletki mające na celu uzupełnienie ich naturalnej diety o dodatkowe, zalecane do spożycia składniki. Nawet przyjmując, że mamy czas na całkowicie racjonalne i dopasowane do naszego organizmu odżywianie, szerokość geograficzna, pod którą żyjemy, nie sprzyja wytwarzaniu przez nasz organizm witaminy D – powinien suplementować ją właściwie każdy. Bardzo często pojawiają się także problemy z wapniem w diecie czy też żelazem. A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo mowa tutaj o osobach, które przykładają dużą wagę do diety. Większość z nas ma dużo poważniejsze niedobory – np. magnezu, cynku czy witaminy A. Przed przyjęciem suplementów warto spróbować zmienić swoje nawyki żywieniowe, a jeśli to nie będzie możliwe – zbadać się pod kątem suplementacji, co pozwoli na dobór odpowiednich preparatów oraz dawek.

Opracowanie:
Łódź, Wici 64 lok. 21
tel. 502 036 133
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz