Artykuł sponsorowany

Jakie są najbardziej popularne metody spawania metali?

Jakie są najbardziej popularne metody spawania metali?

Spawanie jest to proces trwałego łączenia ze sobą metali i ich stopów pod wpływem wysokiej temperatury lub nadtapiania. Spawanie metali powinno być wykonywane w profesjonalnych zakładach, ponieważ każdy rodzaj kruszcu wymaga odpowiedniej techniki spajania. Jakie są najpopularniejsze metody spawania metali? Który z nich jest najbardziej odpowiednia i jak ją używać?

Podstawowe metody spawania

Jak tłumaczy ekspert z zakładu ślusarskiego Henryk Karcz, wyróżniamy trzy podstawowe metody spawania, które różnią się między sobą zasadą działania. Pierwszą i zarazem najpopularniejszą z nich jest spawanie elektryczne. Opiera ono swoją pracę na łuku elektrycznym. Do spawania jest używana topliwa elektroda, która podczas rozpuszczania staje się spoiwem łączącym poszczególne elementy. Kolejnym rodzajem jest spawanie gazowe. W przypadku tej metody spoiwem jest płomień z palnika gazowego, który nadtapia brzegi mających się połączyć części. Ostatnią podstawową metodą  jest spawanie termitowe. Polega ono na wykorzystaniu mieszaniny tlenków żelaza i glinu, które wchodzą w reakcję chemiczną. W rezultacie tworzy się bardzo wysoka temperatura. Spawanie termitowe najczęściej używane jest do łączenia elementów o bardzo dużych przekrojach.

Rodzaje spawania elektrycznego

W ramach usług ślusarskich przeprowadzane jest spawanie elektryczne. Obecnie najczęściej wykorzystywane jest technologia MIG/MAG. Metoda MIG określa proces spawania, kiedy jako gaz osłonowy używany jest gaz chemicznie obojętny – argon lub hel, natomiast podczas metody MAG wykorzystuje się gaz chemicznie aktywny, np. dwutlenek węgla. Ten rodzaj spawania metali jest stosowany do łączenia stali konstrukcyjnych, niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych. Metoda MIG jest używana do łączenia materiałów aluminiowych, magnezu, miedzi oraz innych nieżelaznych stopów. Następnym wykorzystywanym rodzajem spawania elektrycznego jest technika spawania elektrodą nietopliwą, w skrócie TIG.  Polega ona na wytworzeniu łuku elektrycznego przez nietopliwą elektrodę wolframową, w osłonie gazu obojętnego. Ta metoda doskonale nadaje się do łączenia stali nierdzewnej, aluminium, miedzi i tytanu.  Istnieją jeszcze dwie metody służące do spawania elektrycznego – MMA, czyli spawanie elektrodą otuloną i SAW, oznaczający spawanie łukiem krytym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz