Artykuł sponsorowany

Jakie są charakterystyczne cechy szkieletowych domów kanadyjskich?

Jakie są charakterystyczne cechy szkieletowych domów kanadyjskich?

Kanadyjki to nie tylko niewielkie łodzie turystyczne inaczej zwane (kanu, canoe), które napędzane są wiosłem o jednym piórze, to również rodzaj domów drewnianych, który ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Zobaczmy zatem, czym są domy typu kanadyjskiego? Co wyróżnia je od innych rodzajów domów drewnianych? Jakie zalety, a jakie wady mają domy kanadyjskie?

Domy kanadyjskie, czyli domy oparte na szkielecie z drewna

Domy drewniane mają różne konstrukcje. Wy stępują domy ciężkie szkieletowe z prefabrykatu (szwedzkie), kanadyjskie, czy domy z bali. Jednym z rodzajów popularnych domów w Polsce są domy szkieletowe, czyli domy, w których elementy nośne – szkielet budynku, są rozdzielone z elementami wypełniającymi – ścianami lub osłonami. Zaletą domów drewnianych tego typu jest fakt, iż praktycznie całe mogą być zbudowane z materiałów ekologicznych, przez co mogą być świetną alternatywą do domów drewnianych z bali. Dom kanadyjski to rodzaj domu szkieletowego. Podstawą domów kanadyjskich jest drewniany stelaż, do którego mocowane są wielowarstwowe ściany.

Współczesne domy kanadyjskie w niczym nie przypominają tych z lat 90., kiedy to pierwszy raz pojawił się ten typ budownictwa w Polsce. Dawne budynki kanadyjskie uchodziły za nieekonomiczne, nietrwałe oraz kłopotliwe w eksploatacji. Rozwój technologii, pojawienie się nowoczesnych materiałów budowlanych sprawiło, że budowa domów kanadyjskich to sprawdzony sposób na postawienie ekologicznego, ekonomicznego i komfortowego domu w krótkim czasie. Przykładem firmy specjalizującej się w budowie domów kanadyjskich jest firma Palgont Domy Drewniane. Dzięki dostosowaniu do systemu modularnego na każdym etapie budowy można dokonać korekty budowanego domu, co nie jest absolutnie możliwe, budując dom z tradycyjnych materiałów budowlanych.

Jakie zalety mają domy kanadyjskie?

To, co wyróżnia domy kanadyjskie to tempo budowy oraz możliwość prowadzenia inwestycji praktycznie przez cały rok, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jest to możliwe dzięki temu, że domy te powstają niemalże całkowicie na pracach suchych. W trakcie całej budowy domu jedynymi pracami mokrymi są prace związane z przygotowaniem płyty fundamentowej, czyli osadzenia metalowych kotew, do których mocowana będzie konstrukcja domu. Odpowiednio dobrane materiały budowlane i wykończeniowe sprawiają, że domy kanadyjskie są zarówno tańsze w budowie od innych rodzajów domów drewnianych i murowanych, jak i energooszczędne. Brak mostków cieplnych, doskonała izolacja akustyczna i termiczna sprawiają, że mieszkanie w nich to czysta przyjemność. Dodatkowo decydując się na nowoczesne źródła ciepła w postaci paneli fotowoltaicznych, czy też pompę ciepła zyskuje się dom spójny z nurtem ekologicznym, a koszt ich utrzymania jest ponad dziesięć razy tańszy niż w przypadku domów murowanych. Warto w tym miejscu nadmienić, że dom kanadyjski nagrzewa się z 8 do 21 C⁰ w dwie godziny. Dom murowany, aby osiągnąć tą temperaturę potrzebuje aż 48 godzin

Swego rodzaju wadą domów kanadyjskich jest odpowiedni wybór wykonawcy domu kanadyjskiego. Liczy się nie tylko znajomość technologii domów szkieletowych, ale i praktyka. W przypadku bowiem tego typu domów, najważniejsze jest stworzenie odpowiedniego projektu łącznie z doborem ilości gwoździ, wkrętów sposobu ułożenia folii czy też kolejności prowadzenia prac budowlanych. Brak doświadczenia może sprawić, że domy kanadyjskie będą mieć słabą izolację akustyczną i termiczną, dodatkowo a ściany wewnątrz będą wymagały ciągłych remontów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz