Artykuł sponsorowany

Jakie rozwiązania wprowadza się w budynkach, by ułatwić dostęp niepełnosprawnym? Windy Elektroinstal

Jakie rozwiązania wprowadza się w budynkach, by ułatwić dostęp niepełnosprawnym? Windy Elektroinstal

Zmaganie się z niepełnosprawnością z pewnością nie jest proste, szczególnie kiedy otoczenie tego nie ułatwia. Na szczęście świadomość oraz możliwości w zakresie udogodnień stale rosną. Chęci ludzi, którzy swoimi działaniami powodują, że budynki i ich okolice stają się coraz bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych to jedno, a prawo, które wymusza pewne dostosowania to druga kwestia. O obu wspomnimy w dalszej części artykułu, gdzie opowiemy o udogodnieniach, takich jak windy i dźwigi od firmy Elektroinstal.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych w budynkach a prawo

Udogodnienia dla niepełnosprawnych skupiają się przede wszystkim na maksymalizacji dostępności w przestrzeni publicznej. Chodzi głównie o urzędy, szpitale, przychodnie, szkoły, dworce, ale także sklepy, budynki mieszkalne, czy też miejsca rekreacji. Celem jest przede wszystkim doprowadzenie do stanu, w którym osoba niepełnosprawna, na wózku, czy też niewidoma jest w stanie samodzielnie korzystać z danego obiektu, czy przestrzeni.

Jak wyjaśnia nam jeden z fachowców z firmy Elektroinstal, zajmującej się montażem i serwisem dźwigów i wind:

Regulacje prawne w tym zakresie dotyczą przede wszystkim budynków i ich otoczenia, a jednymi z podstawowych są zapisy art. 5 ust. 1 pkt 4 Prawa Budowlanego, mówiące o dostępności. Bardziej rozbudowane i szczegółowe kwestie poruszane są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Najważniejsze ze spraw poruszanych w nim to wymagana minimalna szerokość 1.5 metra wejścia do budynku, a także wymiarów drzwi, umiejscowienia i wielkości miejsc postojowych, bram i furtek, a także wind i dźwigów umożliwiających dostęp do wyższych poziomów zabudowań.

Windy i dźwigi dla niepełnosprawnych

Windy dla osób niepełnosprawnych to ogromne ułatwienie w radzeniu sobie z barierami architektonicznymi, które inaczej są nie do pokonania bez pomocy osób trzecich. W zależności od rodzaju nieruchomości i możliwości, jakie daje jego konstrukcja, wykorzystuje się różnego rodzaju windy, platformy oraz dźwigi. Planując instalację, któregoś z tych rozwiązań warto wziąć pod uwagę, że przepisy dokładnie określają wymagane wymiary takich urządzeń. Przykładowo kabina windy powinna mieć co najmniej 110 × 140 cm, drzwi wejściowe do kabiny nie mogą być węższe niż 0,9 m, a przed nimi powinno znajdować się odpowiednio dużo miejsca, dla swobodnego poruszania się, co zgodnie z normami nie powinno wynosić mniej niż 150 × 150 cm. Dodatkowo powinny one otwierać się i zamykać w sposób automatyczny, czyli z pomocą czujników, które będą hamowały ewentualne przytrzaśnięcie osoby użytkującej windę.

Opracowanie:
Olsztyn, Księcia Witolda 14
tel. 601 652 508
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz