Artykuł sponsorowany

Jakie obowiązki należą do inżyniera kontraktu? - SPDP Budownictwo

Jakie obowiązki należą do inżyniera kontraktu? - SPDP Budownictwo

Choć nazwa może być myląca, funkcję inżyniera kontraktu nie pełni pojedyncza osoba, lecz szereg wyspecjalizowanych jednostek. Formują oni grupę profesjonalistów, tworząc w ten sposób zupełnie nowego uczestnika całego procesu budowlanego. Powstanie tego organu jest odpowiedzią na wygórowane i cały czas rosnące potrzeby rynku inwestycji budowlanych. Czym dokładnie jest instytucja inżyniera kontraktu, oferowana między innymi przez firmę SPDP Budownictwo i jaki posiada on zakres obowiązków?    

Co warto wiedzieć o funkcji inżyniera kontraktu?

Na samym początku warto nadmienić, iż wprowadzenie organu inżyniera kontraktu nie jest wymuszone żadnym z zapisów prawa budowlanego. Powstał on przy udziale FIDIC, czyli Międzynarodowej Federacji Inżynierów-Konsultantów (z franc. Fédération Internationale Des Ingénieurs-Conseils). W Polsce funkcja ta obowiązuje od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej. Najczęściej wykorzystuje się ją w trakcie inwestycji finansowanych z funduszy europejskich. Jak podkreślają specjaliści z firmy SPDP Budownictwo, inżynier kontraktu wykonuje zlecone prace przede wszystkim w oparciu o zasady prawa budowlanego, na mocy umowy z inwestorem oraz zgodnie z unormowanymi warunkami kontraktowymi FIDIC. Kontraktem tym jest umowa, a jej stronami - wykonawca oraz inwestor.

Inżynier kontraktu - jaki posiada zakres zadań i obowiązków?

Inwestując w organ inżyniera kontraktu, gwarantujemy sobie ukończenie projektu zgodnie z wymogami kontraktowymi. Sporządzone później szczegółowe raporty umożliwiają szybkie i rzetelne rozliczenie dotacji z Unii Europejskiej. Do podstawowych obowiązków inżyniera kontraktu należą między innymi:

  • nadzór nad kompletem dokumentacji sporządzanej przez wykonawcę prac budowlanych,

  • techniczny nadzór nad robotami budowlanymi,

  • dbanie o jakość wykonywanych robót budowlanych,

  • sprawowanie ścisłej kontroli nad prawidłowością stosowania unijnych procedur,

  • dopełnienie wszelkich formalności związanych z procedurami unijnymi.

Instytucja inżyniera kontraktu składa się z grupy specjalistów, sprawujących różne funkcje. Jedną z najważniejszych jest tzw. inżynier-rezydent. Jest on koordynatorem inwestycji budowlanej, z tego względu musi bez przerwy przebywać na terenie budowy i uczestniczyć we wszystkich najważniejszych przedsięwzięciach. Jeżeli specyfika projektu tego wymaga, konieczna jest również obecność nadzoru inwestorskiego, w skład którego wchodzą inspektorzy nadzoru inwestorskiego. Inspektorem takim może zostać również inżynier-rezydent, o ile posiada wymagane do tego uprawnienia.

Wybierz profesjonalistów

Inżynier kontraktu to bardzo ważny element każdego etapu budowy, dlatego aby mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, warto zdecydować się na usługi doświadczonej firmy. Taką niewątpliwie jest przedsiębiorstwo SPDP Budownictwo, które oprócz usług inżyniera kontaktu posiada w swojej ofercie także nadzór inwestorki, a także usługi kierownika budowy. Dodatkowo pracownicy wspomnianej firmy służą profesjonalnym doradztwem z zakresu wyboru materiałów budowlanych.

Opracowanie:
Wrocław, Jedności Narodowej 150 lok. 139
tel. 601 288 548
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz