Artykuł sponsorowany

Jakie objawy świadczą o uszkodzeniu domowego klimatyzatora?

Jakie objawy świadczą o uszkodzeniu domowego klimatyzatora?

Nowoczesne klimatyzatory, z którymi można spotkać się m.in. w domach oraz mieszkaniach to urządzenia wydajne, ciche i bezawaryjne – jeśli oczywiście są poddawane regularnemu serwisowi. Ewentualne zbagatelizowanie tego procesu sprawia, że pojawienie się różnego rodzaju usterek stanowi zazwyczaj jedynie kwestię czasu. Potencjalna awaria rzadko jednak przyczynia się do natychmiastowego wyłączenia całej instalacji. Znacznie częściej użytkownicy mają do czynienia z serią objawów, które świadczą o tym, że klimatyzator przestaje działać tak, jak powinien. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

O czym świadczy spadek wydajności klimatyzatora?

Gdy dochodzi do usterki, bardzo często można spotkać się z sytuacją, w której schłodzenie powietrza w konkretnym pomieszczeniu zajmuje znacznie więcej czasu, niż było to dotychczas. Wyraźny spadek wydajności ma zazwyczaj 2 główne przyczyny. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Klima Complex s.c. – pierwszą z nich jest zbyt mała ilość czynnika chłodzącego. Niestety – długotrwałe lekceważenie tego typu awarii w zdecydowanej większości przypadków niesie ze sobą poważne konsekwencje.

Często dochodzi bowiem do zatarcia sprężarki. Wymiana tego elementu na nowy wiąże się z kosztami sięgającymi od kilkuset do nawet 2000 zł. Za przyczynę obniżenia wydajności urządzenia uznaje się również zapchane filtry. Wielu użytkowników wciąż postrzega klimatyzację w kategoriach instalacji bezobsługowej, co bezpośrednio prowadzi do znacznie szybszego wyeksploatowania najważniejszych z technicznego punktu widzenia komponentów systemu.

Nieprzyjemny zapach z nawiewów

Bardzo nieprzyjemny zapach wilgoci i stęchlizny wydobywający się z nawiewów, świadczy o tym, że we wnętrzu przewodów instalacji powstały dogodne warunki do rozwoju grzybów. Wbrew powszechnej opinii awaria jest znacznie poważniejsza, niż mogłoby się wydawać. Głównego problemu nie stanowi tutaj przykra woń. Długotrwałe narażenie siebie oraz domowników na wdychanie rodników pleśni może wywołać nie tylko reakcje alergiczne, ale także przyczynić się do poważnych problemów ze stanem dróg oddechowych. Sytuacja taka jest najniebezpieczniejsza dla dzieci oraz osób starszych.

Da się jej jednak całkowicie uniknąć. Wystarczy pamiętać o tym, aby czyszczenie oraz serwis klimatyzacji były przeprowadzane 2 razy do roku – po sezonie zimowym oraz letnim. Doświadczeni specjaliści zadbają o to, aby cały proces został wykonany bardzo sprawnie. Procedura ta nie wiąże się również z wysokimi kosztami, a jej zrealizowanie pozwala zapomnieć o wszystkich problemach technicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz