Artykuł sponsorowany

Jakie formalności należy załatwić przed pogrzebem?

Jakie formalności należy załatwić przed pogrzebem?

Są sprawy, o których nigdy nie chcielibyśmy myśleć. Jedną z takich spraw jest śmierć bliskiej osoby. Gdy się przydarza, trudno jest zajmować się przyziemnymi sprawami i formalnościami. Niestety, każdy z nas, prędzej czy później, będzie musiał się zmierzyć z tą najtrudniejszą w życiu sytuacją. By godnie pochować najbliższą osobę, trzeba dopełnić kilku formalności. O czego zacząć?

Często zdarza się, że przed śmiercią bliskiej osoby wzywamy pogotowie sądząc, że uda się ją jeszcze uratować. Jeśli pomimo prób bliska osoba odejdzie, kartę zgonu wystawia lekarz z pogotowia. Jeśli pogotowie nie było wzywane, a stało się najgorsze, należy zadzwonić do przychodni rejonowej. Najlepiej, by akt zgonu wystawił lekarz, który jako ostatni miał kontakt z bliską nam osobą. Zdarza się, że jeśli tego dnia w pracy nie ma lekarza, który jako ostatni udzielał świadczeń lekarskich naszej bliskiej osobie, i tak trzeba wezwać karetkę. Wystawienie karty zgonu jest niezbędne, by firma pogrzebowa mogła zabrać ciało zmarłego i przystąpić do organizacji pochówku – wyjaśnia pracownik za Zakładu pogrzebowo – kamieniarskiego Gołębski w Gorzowie Wielkopolskim.

Urząd stanu cywilnego

W ciągu trzech dni od śmierci trzeba o niej powiadomić odpowiedni do miejsca zgonu Urząd stanu cywilnego. Jeśli śmierć nie nastąpiła w domu, tylko w szpitalu, obowiązek powiadomienia należy do szpitala. Jeśli śmierć spowodowała choroba zakaźna, czas na powiadomienie jest krótszy – wynosi 24 godziny. W urzędzie stanu cywilnego okazujemy następujące dokumenty:

  • kartę zgonu
  • dowód osobisty zmarłej osoby
  • wniosek o wydanie trzech bezpłatnych odpisów skróconych aktu zgonu
  • odpis aktu urodzenia (w przypadku śmierci dziecka)
  • dowód osobisty lub odpis skrócony aktu małżeństwa (jeśli osoba zmarła pozostawała w związku małżeńskim)

Po otrzymaniu odpisów aktu zgonu pozostaje ustalenie z pracownikiem cmentarza daty i miejsca pogrzebu. Większość zakładów pogrzebowych oferuje kompleksową pomoc w organizacji pogrzebu, także w załatwianiu wszelkich formalności przed pogrzebem.  Wtedy przekazujemy zakładowi pogrzebowemu swój dowód osobisty, kartę zgonu, dowód osobisty osoby zmarłej, dokument poświadczający jej ubezpieczenie (np. odcinek renty) i podpisujemy upoważnienie.

Zasiłek pogrzebowy

By go otrzymać, trzeba złożyć:

  • wniosek o wypłatę zasiłku (druk ZUS Z-12, KRUS RS-26),
  • skrócony odpis aktu zgonu,
  • oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu,
  • dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego).

Wysokość zasiłku to 200 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego na dzień śmierci zmarłego. W 2018 roku wynosił 4000 zł. Wniosek należy złożyć do 12 miesięcy od śmierci bliskiej osoby, inaczej zasiłek przepada.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz