Artykuł sponsorowany

Jakie badania należy przejść, aby uzyskać pozwolenie na broń palną?

Jakie badania należy przejść, aby uzyskać pozwolenie na broń palną?

Aby stać się właścicielem broni palnej, trzeba przejść odpowiednie procedury. Wymagają tego obowiązujące przepisy. Jednak zdobycie potrzebnego pozwolenia jest dosyć długim procesem. Osoba, która zamierza kupić tego typu broń, musi poddać się między innymi określonym badaniom. Do jakiego lekarza powinna się ona zgłosić? Pod jakim kątem zostanie sprawdzony jej stan zdrowia?

Kto może starać się o pozwolenie na broń?

Aby kupić broń w Polsce, trzeba spełnić wiele wymagań. Po pierwsze organ wydający pozwolenie musi wiedzieć, do jakich celów będzie ona wykorzystywana. Dlatego właścicielem broni można stać się tylko wtedy, gdy ma ona służyć do:

  • celów sportowych;
  • ochrony mienia i osób;
  • rekonstrukcji działań wojskowych;
  • prowadzenia szkoleń.

Granicą wieku umożliwiającą staranie się o pozwolenie nie zawsze jest 18. rok życia. Użytkownikiem broni może być osoba, która ukończyła 21 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy osiemnastolatek będzie się nią posługiwał w celach sportowych lub myśliwskich, a wraz z wnioskiem złoży on orzeczenie wydane przez Związek Łowiecki, organizację obronną lub sportową.

Na otrzymanie pozwolenia nie może liczyć ten, kto w przeszłości był karany lub nie jest zameldowany na terenie Polski. Bardzo wnikliwie jest weryfikowany również stan zdrowia wnioskodawcy – osoba ubiegająca się musi poddać się szeregowi badań.

Badania niezbędne do uzyskania pozwolenia na broń palną

Opinia lekarza stanowi bardzo ważny element wniosku o pozwolenie na broń. Bez wyników przeprowadzonych badań nie ma szans na otrzymanie pożądanych uprawnień.

Podczas wizyty u lekarza sprawdzany jest ogólny stan zdrowia – fizycznego i psychicznego – wnioskodawcy. Ma to na celu stwierdzenie, czy badany, używając broni, nie zrobi krzywdy sobie lub innym. Specjalista przeprowadza wywiad oraz dokładnie przygląda się:

  • narządowi wzroku i słuchu
  • układowi nerwowemu
  • umiejętności zachowania równowagi
  • układowi nerwowemu
  • układowi ruchu.

Elementem diagnostyki wykonywanej pod kątem pozwolenia na broń jest także ocena stanu psychicznego badanej osoby. Specjalista określa jej dojrzałość społeczną, stopień rozwoju intelektualnego oraz umiejętność radzenie sobie w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Takim badaniom można poddać się między innymi w Gabinecie Medycyny Pracy i Orzecznictwa Lekarskiego Jerzego Kaczmarka.

Jeżeli lekarz uzna to za konieczne, to osoba starająca się o pozwolenie na broń, może zostać skierowana na dalsze, specjalistyczne konsultacje. Poza tym pozytywnego rozpatrzenia wniosku nie mogą się spodziewać ci, u których stwierdzono uzależnienie od alkoholu lub środków psychoaktywnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz