Artykuł sponsorowany

Jaki wybrać kamień na obudowę kominka?

Jaki wybrać kamień na obudowę kominka?

Kominek w domu to miejsce, które nie tylko daje ciepło, ale też pomaga się odstresować i spędzić spokojny wieczór, spoglądając na płonący ogień. Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie do jego budowy kamienia naturalnego. Ma on chronić domowników przed wysoką temperaturą, ale też jest elementem dekoracyjnym. Warto wiedzieć, jaki kamień wybrać do jego budowy, aby odpowiednio służył nam przez wiele lat.

Zalety kominków z kamienia

Kamień to niezwykle popularny materiał stosowany do wykańczania kominków. Posiada wiele zalet, a także dużą dostępność różnych gatunków. Obudowa może różnić się w zależności od aranżacji. Można postawić na kominki bogato rzeźbione, niczym z zamku lub eleganckie, które nawiązują do klasycyzmu. Obecnie bardzo modne stają się także te nowoczesne, o minimalistycznych zdobieniach.

Kominek z kamienia naturalnego może być wykonany na przykład z granitu lub marmuru. Odpowiednio dobrany materiał sprawia, że obudowa będzie charakteryzować się niezwykłą trwałością i wytrzymałością na wszelkie czynniki zewnętrzne. Jest to także bardzo praktyczne rozwiązanie, z uwagi na niepalność kamienia.

Obudowa zbudowana z tego materiału jest także odporna na zarysowania oraz uszkodzenia. Warto wiedzieć, że będzie się także pięknie starzeć i z każdym rokiem będzie zyskiwać coraz więcej uroku, nie tracąc przy tym koloru oraz właściwości.

Jaki kamień na obudowę?

Do wykończenia kominków można stosować różne rodzaje kamienia. Najlepiej wybierać te miękkie, łatwe w obróbce, jak marmur, trawertyn lub piaskowiec. Coraz częściej wykorzystuje się także granit i łupek.

Jednym z najpopularniejszych wyborów jest marmur. Przyciąga spojrzenia bogactwem kolorów i stosunkowo niską ceną. Kamień ten od wielu lat jest oznaką luksusu. Chętnie stosuje się go we wnętrzach, z uwagi na swoje walory estetyczne i paletę barw – od odcieni bieli, żółtego, przez szarości i brązy, aż po czerń i czerwień. Marmur niestety łatwo się plami, więc należy go po ułożeniu zabezpieczyć środkiem impregnującym.

Innym wyborem jest na przykład wapień. Występuje on przede wszystkim w chłodnych odcieniach, tworząc jednolitą powierzchnię, która jest pozbawiona akcentów kolorystycznych. Doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz oraz rustykalnych. Świetnie sprawdzi się także przy minimalistycznym wystroju. Obudowy wapienne również powinny być zaimpregnowane.

Obecnie coraz popularniejszy staje się granit, który jest najbardziej wytrzymały na wszelkie odbarwienia. Jest on trudniejszy w obróbce, jednak zachwyca bogatą gamą kolorów. Pięknie będzie wyglądał kominek w odcieniach czerni, szarości, zieleni, fioletu, perłowej bieli lub łososiowego różu. Warto zwrócić także uwagę na bogactwo wzorów – można wybierać na przykład wśród nakrapianych. Łatwo utrzymać go w czystości i jest odporny na działanie bardzo agresywnych środków czyszczących. Wysokiej jakości obudowy kominków z granitu można znaleźć w ofercie firmy DAPAR.

Innym pomysłem na obudowę może być trawertyn. Jest to odmiana wapienia, który ma pełną żłobień strukturę i ciepłe barwy miodowo-złote. Częstym wyborem jest także łupek, który jest równie odporny jak granit, jednak zdecydowanie łatwiej uzyskać z niego wymagane kształty. Jest bardzo dekoracyjny oraz oryginalny, dzięki swojej łupanej fakturze i barwom. Mieni się w blasku ognia, dzięki kryształom krzemionki i miki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz