Artykuł sponsorowany

Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Operator wózka widłowego musi posiadać odpowiednie uprawnienia oraz być przeszkolony do jego obsługi. Uprawnienia te reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. Aby przystąpić do kursu na operatora wózka widłowego, nie jest konieczne posiadanie prawa jazdy kat. B, choć niewątpliwie ułatwia to naukę prowadzenia wózka. Jak zdobyć uprawnienia do prowadzenia wózka widłowego?

Kurs na operatora wózka widłowego – zakład pracy czy niezależna firma?

Do kursu na operatora wózka widłowego przystąpić może każda osoba, która posiada ukończony 18. rok życia. Kursy dające uprawnienia do prowadzenia wózka widłowego najczęściej organizowane są przez firmy szkoleniowe lub bezpośrednio w zakładzie pracy. Czym różni się kurs prowadzony przez firmę szkoleniową, a ten organizowany w zakładzie pracy? Podstawową różnicą jest miejsce realizowania uprawnień. Jeśli odbędziemy kurs przy zakładzie pracy, wtedy mamy prawo obsługiwać wózek widłowy tylko na jego terenie. Z kolei kurs odbyty w firmie szkoleniowej pozwala korzystać z uprawnień w dowolnym miejscu, na terenie całego kraju. Ta druga opcja jest więc zdecydowanie bardziej korzystna dla osób, które w przyszłości planują zmianę pracodawcy i nie chcą powtarzać kursu na operatora wózka widłowego. Jednak w przypadku samodzielnego odbywania kursu musimy liczyć się z koniecznością pokrycia jego kosztów, podczas gdy w przypadku jego odbywania w zakładzie pracy, zazwyczaj płaci za niego pracodawca. Szkoleniami na operatora wózków widłowych zajmują się ośrodki szkoleń oraz profesjonalne firmy, takie jak np. Crevi Consulting.

Co obejmuje kurs na operatora wózka widłowego?

W skład kursu na operatora wózka widłowego wchodzą takie elementy jak badania psychologiczne, symulacje jazdy wózkiem widłowym, zajęcia z teorii, ćwiczenia praktyczne oraz egzamin końcowy. Cały kurs trwa około tygodnia. Podczas zajęć z teorii uczestnicy poznają zasady działania wózków widłowych, ich podział, wiadomości z zakresu BHP oraz dodatkowe informacje na temat dozoru technicznego wózków. Część praktyczna z kolei obejmuje szkolenie w zakresie jazdy wózkiem, wykonywania manewrów oraz jego prawidłowej obsługi. Po zaliczeniu na ocenę pozytywną egzaminu uczestnik kursu otrzymuje legitymację ze zdjęciem, świadectwo ukończenia kursu oraz dodatkowy certyfikat UE potwierdzający odbycie przez niego kursu na operatora wózka widłowego. Osoby, które będą pracowały z wózkami widłowymi zasilanymi na gaz, przechodzą dodatkowo kurs bezpieczeństwa związany z używaniem oraz wymianą butli gazowej i po jego zaliczeniu otrzymają stosowny certyfikat.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz