Artykuł sponsorowany

Jak zorganizować pogrzeb świecki?

Jak zorganizować pogrzeb świecki?

Pogrzeb ukochanej osoby to jedno z najsmutniejszych wydarzeń, jakie przed nami stoją. Większość z nas jest przyzwyczajona do tradycyjnych katolickich pogrzebów, które odbywają się na cmentarzu i są prowadzone przez księdza. Według statystyk katolicy stanowią 80-90% polskiego społeczeństwa. Ale co, jeśli osoba, którą kochamy, nie zgadza się z żadną religią? Czym powinien być pogrzeb dla osoby świeckiej? Podopowiadamy.

Jak wygląda pogrzeb świecki?

Zwykle odbywa się w kaplicy cmentarnej, a gospodarz uroczystości wygłasza stosowną mowę, odnosząc się do konkretnego zmarłego, jego życia, zasług i osiągnięć. Czasami członkowie rodziny wygłaszają również osobiste przemówienia pożegnalne i krótkie wspomnienia. Następnie zwłoki zabiera się na miejsce spoczynku, a trumnę zakopuje w ziemi - tuż po ostatnim przemówieniu gospodarza ceremonii. Rodzina może zdecydować, czy zapewnić wybrane środowisko muzyczne lub scenerię, a także zaproponować inne elementy pogrzebu.

Czym się różni pogrzeb świecki od tradycyjnego?

Tradycyjny katolicki pogrzeb rozpoczyna się od Mszy Świętej, a następnie zwłoki/prochy są uroczyście przenoszone na miejsce spoczynku. Ksiądz odmawia odpowiednie modlitwy przy grobie, a całemu procesowi zwykle towarzysz łagodna muzyka lub pieśni żałobne. Główną różnicą, jaką można zauważyć podczas pogrzebu, jest osoba, która przewodniczy całej uroczystości - tak zwany mistrz ceremonii. Nie jest związany żadną religią i jest odpowiedzialny za zapewnienie poszanowania życia zmarłego. Brakuje jednak regulacji co do dokładnego wyglądu ceremonii pogrzebowej, jednak w dużej mierze możemy określić jej poszczególne elementy. Wszystko zależy od życzeń zmarłego i naszych ustaleń z wyznaczonym organizatorem danej uroczystości. Z organizacją pogrzebu, jak i ze wszelkimi formalnościami pomoże zakład pogrzebowy

Gdzie pochówek?

Świeckie pochówki mogą odbywać się na każdym cmentarzu. Zgodnie z ustawą, zarządca cmentarzy wyznaniowych jest zobowiązany do ochrony pochówków przed wszelką dyskryminacją. Zgodnie z prawem zarząd nie może wyznaczać miejsc do grzebania niewierzących na obrzeżach cmentarza. To samo dzieje się, gdy zmarły nabył prawo do pochówku w określonym miejscu (np. rodzinnym grobie).

Opracowanie:
Brodnica, Zawiszy Czarnego 10
tel. 604 914 770
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz