Jak zorganizować pogrzeb?

Jak zorganizować pogrzeb?

Śmierć bliskiej osoby to zawsze trudne przeżycie. W żałobie nie pomaga fakt, że trzeba zająć się całą organizacją pogrzebu. Na uroczystość składa się wiele elementów. Należy także podjąć dużo decyzji. Z uwagi na okoliczności jest to bardzo trudne zadanie. Przeczytaj, jak krok po kroku zorganizować pogrzeb i co należy zrobić po śmierci bliskiej osoby.

Strony www Strony www

Co zrobić w przypadku śmierci bliskiej osoby?

Na zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego mamy trzy dni, jeżeli zgon nastąpił na skutek choroby zakaźnej, czas ten kurczy się do 24 godzin. Musimy także uzyskać od lekarza akt zgonu – dokument ten upoważnia do wypłacenia zasiłku pogrzebowego. Jeżeli śmierć nastąpiła w szpitalu,  dokument dostaniemy od ręki. W przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstwa cała procedura się przedłuży – ciało zostanie dostarczone do zakładu medycyny sądowej, gdzie zostanie ustalona przyczyna zgonu.

Co zrobić po wydaniu ciała?                                                             

Transport zwłok

Nie każdy zakład pogrzebowy jest w stanie zapewnić transport zwłok z innej części kraju lub za granicy. Pojazd, którym przewozi się zwłoki, musi być zarejestrowany i mieć odpowiednie oznakowanie. Miejsce na trumnę musi być odpowiednio zabezpieczone a wnętrze pojazdu dostosowane do łatwej dezynfekcji.

W przypadku urny procedura nie jest tak sztywna. Urnę można przewozić każdym pojazdem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego szacunku.

Zakład pogrzebowy

Jeżeli mamy już akt zgonu, będziemy musieli odebrać ciało zmarłego z kostnicy. Wtedy także musimy wybrać zakład pogrzebowy, który zajmie się większością formalności i pomoże w organizacji pogrzebu. Warto wybrać firmę, która znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania. Zakłady pogrzebowe otaczają klientów szczególnym wsparciem. W tak trudnej sytuacji, jak śmierci bliskiej osoby wsparcie to jest bezcenne.

Pracownik zakładu pogrzebowego pomoże nam podjąć kluczowe decyzje. Rozmowę z nim przeprowadzić można zarówno osobiście, jak i przez telefon. Trzeba ustalić datę i miejsce pogrzebu oraz szczegóły, które dotyczą ceremonii. Musimy zadecydować również czy wybieramy trumnę czy urnę. Bardzo ważne jest też czy chcemy zorganizować uroczystość świecką czy kościelną.

Zakłady pogrzebowe oferują całą paletę usług. Zajmują się także organizacją stypy, oprawą muzyczną czy oferują fotoreportaż pogrzebowy – przeczytaj, jak szeroka jest oferta zakładów pogrzebowych.

Formalności

Oprócz aktu zgonu niezbędne są także dowód osobisty zmarłej osoby, ostatni odcinek renty lub emerytury bądź zaświadczenie z zakładu pracy.

Takie sprawy jak załatwienie aktu zgonu czy zasiłku pogrzebowego możesz zlecić zakładowi pogrzebowemu. Organizacja pogrzebu należy przede wszystkim do firmy. Podpisując umowę z zakładem, dokładnie przeczytaj sporządzoną umowę. Musi być ona przejrzysta i muszą w niej być zawarte wszystkie koszty pogrzebu.

Ile kosztuje pogrzeb?

Koszty pogrzebu są bardzo wysokie. Zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Tradycyjny pochówek jest droższy od kremacji, a kwota zasiłku często nie jest wystarczająca, aby pokryć wszystkie koszty uroczystości. Już sama trumna to koszt paru tysięcy złotych. Do tego należy  doliczyć koszty miejsca pochówku, akcesoriów pogrzebowych, stypy oraz wielu innych elementów, które składają się na całą uroczystość i wszystko, co dzieje się wokół niej.

Banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują stosowne polisy, lokaty oraz kredyty. Nie każdego stać na tak duży wydatek, jakim jest pogrzeb. Warto zatem pomyśleć o tych kosztach zawczasu i oszczędzić rodzinie zmartwień związanych z dużymi wydatkami. Warto jest się ubezpieczyć. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także