Artykuł sponsorowany

Jak zdobyć uprawnienia na koparkę?

Jak zdobyć uprawnienia na koparkę?

Operatorzy koparek i innych maszyn budowlanych to pożądani na rynku pracy specjaliści. Zawód ten przeznaczony jest dla osób precyzyjnych i odpowiedzialnych, jednak w zamian oferuje naprawdę dobre zarobki. Operator koparki zajmuje się obsługą maszyn do robót ziemnych, dlatego łatwo znajdzie pracę nie tylko na budowie, ale też w górnictwie. Jak wygląda jego codzienna praca? Jak zdobyć uprawnienia na koparkę?

Jak wygląda kurs na operatora koparki?

Każda osoba chcąca podjąć pracę w tym zawodzie musi ukończyć odpowiednie szkolenia operatorów maszyn budowlanych. Do kursu można przystąpić jedynie z ważnym zaświadczeniem lekarskim pozwalającym na wykonywanie tego rodzaju pracy. Należy bowiem mieć świadomość, że operator koparki to bardzo odpowiedzialne stanowisko wymagające dobrego zdrowia. Kandydat do tego zawodu musi mieć sprawny wzrok i słuch. Zaburzenia równowagi i choroby kręgosłupa to schorzenia dyskwalifikujące osobę chcącą zdobyć uprawnienia na maszyny budowlane, jakimi są koparki. Operator często przenosi różne ciężkie przedmioty, z którymi musi postępować delikatnie i ostrożnie, dlatego ryzyko upadku przez zły stan zdrowia jest eliminowane jeszcze przed przystąpieniem do kursu.

Szkolenie na koparkę jest odpłatne i możliwe do zrealizowania w różnych miejscach, na przykład w Ośrodku Szkolenia Kierowców Ryszard Kamiński z Łomży. Kursant musi posiadać prawo jazdy kategorii B lub C w zależności od maszyny, którą ma obsługiwać. Szkolenie podzielone jest na zajęcia teoretyczne i praktyczne. Najpierw kandydaci na operatorów uczą się wszystkiego o zasadach BHP, budowie koparki oraz jej obsłudze. Dopiero potem zostają dopuszczeni do prowadzenia maszyny i sterowania nią. Kurs operatorów koparko-ładowarek kończy się egzaminem państwowym, na podstawie którego wydawane są bezterminowe uprawnienia.

Czym zajmuje się operator koparki?

Praca w tym zawodzie zwykle związana jest z różnego rodzaju budowami, naprawą dróg oraz szeroko pojętym górnictwem. Operator koparki zazwyczaj zajmuje się wykonywaniem wykopów i wyrównywaniem terenu, może również załadowywać i przewozić materiały oraz rozmieszczać je na budowie. Do jego zadań należy też oczyszczanie rowów melioracyjnych, a także budowa placów i dróg dojazdowych. Bardzo często osoba posiadająca uprawnienia na koparki jest też odpowiedzialna za stan techniczny swojej maszyny. Do jego obowiązków należy mycie oraz codzienna konserwacja, a nawet niewielkie prace naprawcze. Jako operator koparki musi dbać o bezpieczeństwo innych osób przebywających na budowie podczas pracy jego maszyny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz