Artykuł sponsorowany

Jak zarejestrować samochód?

Jak zarejestrować samochód?

Gdy kupiliśmy samochód lub inny pojazd, czeka na nas jeszcze kilka czynności, które głównie są związane z załatwieniem formalności. Mowa tu przede wszystkim o zarejestrowaniu samochodu oraz jego ubezpieczeniu. Rejestracja pojazdu może wydawać się nieco skomplikowanym procesem. Zobacz, jak wygląda procedura rejestracji samochodu.

Formalności związane z rejestracją pojazdu

Niezależnie od tego, jakie auto kupiliśmy, konieczna jest jego rejestracja. Pierwszym krokiem jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. Ten dostępny jest np. na stornie internetowej wydziału komunikacji. Ważne jest to, byśmy wniosek o rejestrację pobierali ze strony wydziału, do którego należymy. Oczywiście po wniosek można się tez udać osobiście do wydziału komunikacji. Jego wypełnienie nie powinno nikomu sprawiać większych kłopotów, ponieważ wpisuje się tam najważniejsze informacje dotyczące auta, które nabyliśmy. Zatem we wniosku musi znaleźć się między innymi marka i model pojazdu, numer VIN oraz poprzednie tablice rejestracyjne.

Kolejny etap rejestracji to zebranie kompletu wymaganych dokumentów. Bez choćby jednego dokumentu auto nie zostanie zarejestrowane. Jednak jakie papiery musimy mieć ze sobą? Rejestracja auta wymaga umowy kupna-sprzedaży lub innego dokumentu poświadczającego nabycie przez nas konkretnego samochodu, karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych. W przypadku, gdy auto jest własnością kilku osób, wówczas niezbędne jest pełnomocnictwo lub obecność w urzędzie wszystkich właścicieli. Jeżeli pojazd był sprowadzany z kraju z Unii Europejskiej, wówczas należy mieć przy sobie dowód opłacenia akcyzy. W przypadku zakupu auta spoza granic UE najpierw należy zapłacić cło, a następnie akcyzę. Dotyczy to sprowadzania aut np. ze Stanów Zjednoczonych lub Szwajcarii.

Ile trzeba czekać na dowód rejestracyjny?

Po zarejestrowaniu samochodu zostanie nam wydane pozwolenie, które jest ważne przez 30 dni. Określa się je jako miękki dowód rejestracyjny. W tym czasie wyrabiany jest stały dowód rejestracyjny, którym będziemy się posługiwać w późniejszym czasie. Istnieją przypadki, kiedy można jednorazowo wydłużyć ważność miękkiego dowodu o 14 dni, aczkolwiek taka sytuacja nie zdarza się często, ponieważ dowody rejestracyjne zwykle są gotowe do odbioru przez kierowcę po około 10 – 14 dniach. Gdy udamy się do wydziału komunikacji po stały dowód rejestracyjny pojazdu, wraz z nim otrzymamy decyzję o zarejestrowaniu auta oraz kartę pojazdu. Wtedy też oddajemy czasowe pozwolenie i pokazujemy polisę z ważnym ubezpieczeniem OC, gdzie widnieją dane nowego właściciela pojazdu.

Rejestracja samochodu – ile kosztuje?

Kierowcy często pytają, ile kosztuje zarejestrowanie pojazdu w naszym kraju. Z informacji przekazanych przez firmę Rejestrujauto By Katarzyna Bołądz z Głogowa na Dolnym Śląsku wynika, że standardowa kwota, jaką należy uiścić w urzędzie to 180,50 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że koszt zarejestrowania auta może być droższy. Większy wydatek czeka kierowców, którzy zdecydowali się na indywidualne tablice rejestracyjne. Są też dobre informacje, ponieważ w przypadku kupna i rejestracji samochodu z tego samego powiatu, w którym mieszkamy, koszty te mogą się zmniejszyć. Wtedy musi zostać spełniony jeden warunek – zostawiamy te same tablice rejestracyjne, którymi posługiwał się poprzedni właściciel.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz