Materiał Partnera

Jak zadbać o przepływ powietrza, czyli elementy systemu wentylacji

Jak zadbać o przepływ powietrza, czyli elementy systemu wentylacji

System wentylacji budynku jest niezwykle istotną jego częścią. To właśnie dzięki niemu w obiekcie panuje właściwa cyrkulacja powietrza. Funkcjonalność układu uzależniona jest od jego poszczególnych elementów, spośród których jednym z najważniejszych jest sprawny i wydajny wentylator. Jakie dokładnie rodzaje znajdują się w ofercie dobrych hurtowni oraz co jeszcze jest niezbędne do stworzenia efektywnego systemu wentylacji?

Właściwy wentylator

Nieodłącznym elementem systemów związanych z cyrkulacją powietrza jest wentylator. Charakterystyczny wygląd wentylatorów osiowych znany jest niemal każdemu – przeznaczone są głównie do montażu ściennego. Wydajny silnik elektryczny pozwala na długotrwałe, sprawne funkcjonowanie, dzięki czemu takie rozwiązanie sprawdza się np. w pomieszczeniach o charakterze użytkowym i przemysłowym. Wentylatory osiowe są też stosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych. Tego typu produkty znaleźć można w szerokim asortymencie hurtowni Pako Poznań, która posiada w ofercie wiele innych typów wentylatorów, w tym te przeznaczone do montażu dachowego. Większość z nich wykorzystywana jest do wentylacji pomieszczeń o niewielkim stopniu zanieczyszczenia powietrza, gdzie zamontowana została instalacja wyciągowa. Wentylatory dachowe sprawdzają się zatem doskonale w przypadku mieszkań, magazynów, toalet, garaży czy supermarketów. Dużo bardziej zaawansowane konstrukcyjnie są wentylatory chemoodporne. Tłoczą one powietrze zawierające agresywne gazy chemiczne o określonej temperaturze. Stosuje się je w przemyśle paliwowym, chemicznym czy w laboratoriach.

Niezbędne podzespoły

Sprawnie funkcjonujące systemy wentylacji składają się z wielu elementów. Zaliczają się do nich m.in. przewody elastyczne, w których dozwolone podciśnienie jest jednak zależne od ułożenia. Warto zdecydować się na produkty wzmacniane – dobrym rozwiązaniem jest np. przewód wykonany z płaszcza aluminiowego wzmocnionego spiralnie zwiniętym stalowym drutem. Ważne są także centrale wentylacyjne – do użytku w domu jednorodzinnym świetnie sprawdzi się centralna grzewczo-klimatyzacyjna, która dzięki pasywnemu i aktywnemu odzyskowi ciepła jest bardzo ekonomiczna. Energooszczędna centrala zapewnia nie tylko komfort klimatyczny w budynku, ale też może zadbać o zaspokojenie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Skonstruowanie sprawnego systemu wentylacji wymaga jednak zastosowania także o wiele mniejszych elementów – kanałów i kształtek okrągłych, przepustnic i filtrów. To właśnie dzięki nim możliwa jest efektywna cyrkulacja powietrza w całym układzie, sprawne regulowanie temperatury oraz stworzenie optymalnych warunków w danym pomieszczeniu.

Opracowanie:
Poznań, Starołęcka 31
tel. 61 653 09 75
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz