Artykuł sponsorowany

Jak wytępić szkodniki podczas magazynowania zboża?

Jak wytępić szkodniki podczas magazynowania zboża?

Zdrowe i obfite płody rolne to cel każdego rolnika. Ważne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie gleby, wybór dobrej jakości materiału siewnego, a następnie pielęgnacja uprawy. Nawet po zebraniu zboża z pola oraz przetransportowaniu go do pomieszczenia magazynowego jest ono narażone na bytowanie szkodników. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, który je zwalczy. Dowiesz się, jak to zrobić z poniższego artykułu.

Jakie szkodniki zagrażają ziarnom zbóż?

Straty w plonach mogą powstać także na etapie magazynowania zbóż. Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie warunki przechowywania płodów rolnych. To właśnie ziarna są najbardziej narażone na bytowanie szkodników, które przyczyniają się zarówno do szkód ilościowych – ubytku masy – jak i jakościowych – pleśnienie, zawilgocenie, butwienie. Wśród najczęściej pojawiających się owadów, niszczących plony należy wymienić między innymi wołka zbożowego, mola ziarniaka, skórka zbożowego, mącznika młynarka, spichrzela surynamskiego, omacnicę spichrzankę. Nie mniejsze starty powodują także gryzonie – szczury oraz myszy – a rzadziej również ptaki, głównie gołębie lub wróble. Warto pamiętać, że nawet w małej ilości, wszystkie wymienione owady mogą przyczyniać się do powstania dużych szkód.

Jak zwalczyć szkodniki w magazynie zboża?

Rolnicy powinni zatem zachować czujność i regularnie kontrolować miejsce przechowywania ziaren. Ślady żerowania nie będą jednak widoczne gołym okiem. Potrzebna jest do tego biała kartka, na której zostaną rozsypane próby zboża pobrane z kilku różnych miejsc stosu, oraz lupa. Obecność odchodów, wylinek lub samych insektów rodzi konieczność przeprowadzenia odpowiedniego zabiegu w celu ich zwalczenia. Istnieje wiele metod, a jedną z nich stanowi fumigacja zboża, czyli jego gazowanie. Wykorzystuje się do tego fosforowodór w postaci drażetek, tabletek, taśm oraz płytek polietylenowych. Przeprowadzeniem procesu powinni zająć się specjaliści, na przykład z firmy Agri-Mag z Podgórza, z uwagi na to, że jest to substancja niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. Zabieg pozwala nie tylko usunąć już żerujące szkodniki, ale także zapobiec ich ponownemu pojawieniu się.

Jak wygląda zabieg fumigacji zboża?

Pierwsze czynności polegają na inspekcji pomieszczenia oraz ustaleniu sposobu gazowania. Następnie bardzo ważne jest zabezpieczenie magazynu, a dokładniej uszczelnienie magazynu specjalną folią. Pomaga ona także w dokładnym rozprowadzeniu stosowanego środka chemicznego. Po tym można przystąpić do rozstawienia substancji z fosforowodorem w formie stałej, które dopiero po czasie zamieniają się w gaz. Jego stężenie jest na bieżąco monitorowane dzięki wykonywanym pomiarom. Kiedy szkodniki zostaną wyeliminowane, stopniowo obniża się poziom – najpierw do momentu, gdy możliwe jest oddychanie w środkach ochrony indywidualnej, a następnie do stężenia 0,1 ppm, które jest bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt. Najlepsze efekty fumigacja zboża przynosi, gdy jest przeprowadzana w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza. Stąd też najlepszy czas do jej zastosowania to okres wiosenno-letni.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz