Artykuł sponsorowany

Jak wygląda pogrzeb katolicki?

Jak wygląda pogrzeb katolicki?

Wybierając się pierwszy raz na pogrzeb, można nie być zorientowanym jak będzie przebiegał. W Polsce większość osób ma katolicki pogrzeb ze mszą świętą i księdzem obecnym podczas pochowania zmarłego. Na pogrzeb przychodzi się w skromnym, stonowanym stroju, należy zachowywać się spokojnie i z należytym szacunkiem. Ważne jest, by wybrać profesjonalną firmę pogrzebową.

W kościele katolickim ogólnie przyjęte jest, że ceremonia pogrzebowa za zmarłego odbywa się w jego kościele parafialnym. Nie jest to jednak przymusowe, pogrzeb można odprawić także w parafii, gdzie nastąpił zgon lub w parafii wybranej przez rodzinę. Zawsze należy o tym  poinformować proboszcza parafii, do której Zmarły należał.

Ceremonia pogrzebowa

Obrzędy pogrzebowe w kościele katolickim obejmują szereg czynności i modlitw liturgicznych. Odprawiane mogą być w trzech miejscach: w kaplicy cmentarnej lub w domu zmarłego, w kościele i na cmentarzu. Na wsiach często jeszcze ceremonie rozpoczynają się w domu rodzinnym, odmawia się różaniec i inne modlitwy; obecny jest ksiądz wraz z ministrantami. W miastach obrzęd ten odprawiany jest w kaplicy cmentarnej. Po modlitwach za Zmarłego i rodzinę pogrążoną w smutku, rozpoczyna się procesja do kościoła. Podczas tej drogi śpiewane są psalmy żałobne. W kościele stawia się trumnę na podwyższeniu, na środku kościoła, przed ołtarzem, wokół ustawia się zapalone świece. Następnie rozpoczyna się msza święta żałobna, która składa się z czterech ważnych części:

  • pozdrowienie ­– ksiądz zwraca się do zgromadzonej wspólnoty ludzi, kieruje do rodziny słowa pocieszenia i podkreśla aspekt wiary tego smutnego wydarzenia;
  • liturgia słowa i homilia, gdzie przekazane są słowa o chrześcijańskiej śmierci w odniesieniu do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa;
  • ofiara eucharystyczna i przyjęcie komunii świętej przez zgromadzonych;
  • pożegnanie – kapłan modli się o życie wieczne dla Zmarłego.

Podczas eucharystii kapłan trzykrotnie kropi trumnę wodą święconą, czasami okadzana jest jeszcze kadzidłem.

Ostatnie pożegnanie

Po mszy następuje procesja na cmentarz, na wsiach ludzie idą na piechotę, w trakcie procesji śpiewane są pieśni żałobne. Po dotarciu do grobu orszak pogrzebowy staje, a ksiądz i wierni modlą się za Zmarłego. W tym momencie ktoś z rodziny może wygłosić mowę pożegnalną. Potem następuje złożenie do grobu, śpiewana jest pieśń i grób jest zasypywany ziemią.

W trudnej sytuacji śmierci bliskiej osoby trzeba zadbać o wiele spraw, a czasami nie ma się do tego głowy. Arka. Całodobowe przewozy zmarłych, kremacje, kompleksowe usługi to firma, która zatroszczy się o wszystkie formalności i  profesjonalnie zorganizuje cały pogrzeb, tak byś Ty mógł ze spokojem i szacunkiem pożegnać Zmarłego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz