Materiał Partnera

Jak wygląda nauka w liceum dla dorosłych?

Jak wygląda nauka w liceum dla dorosłych?

Jesteś dorosły. Twoja edukacja mogła zakończyć się dobrych parę lat temu, jednak z jakiś powodów przerwałeś naukę. Jeśli myślisz o kontynuacji edukacji i otrzymaniu świadectwa dojrzałości, to nic straconego. W każdym większym mieście funkcjonują szkoły dla dorosłych, a wśród nich Magnus Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych z Wrocławia. Z powodzeniem możesz się tam zapisać. Pamiętaj, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Kto może uczęszczać do liceum dla dorosłych?

W zaocznym liceum dla dorosłych może uczyć się każdy, kto ukończył gimnazjum, ośmioletnią szkołę podstawową oraz jest absolwentem zasadniczej szkoły zawodowej. O przyjęciu do placówki decydują zapisy oraz kolejność zgłoszeń, dlatego nie musisz denerwować się żadnymi egzaminami wstępnymi czy rozmowami kwalifikacyjnymi. Wystarczy na czas dostarczyć wymagane dokumenty wraz z dwoma zdjęciami legitymacyjnymi. Każdy słuchacz liceum zaocznego otrzymuje legitymację, która uprawnia do zniżek, np. w środkach komunikacji miejskiej. Szkoły wydają również zaświadczenia, m.in. do MOPS.

Ile trwa nauka i jakie przedmioty obejmuje?

Nauka w szkole średniej dla dorosłych trwa trzy lata, czyli 6 semestrów, z tym że osoby, które są po zasadniczej szkole zawodowej są zapisywane od razu na trzeci semestr i ich obowiązuje dwuletni system nauki. W tego typu szkołach jest realizowany program nauczania zgody z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, co pozwala na dobre przygotowanie merytoryczne do egzaminu dojrzałości. Każdy słuchacz może liczyć tu na wsparcie ze strony doświadczonej kadry pedagogicznej zarówno w doborze przedmiotów na maturę, jak też wsparcie w obraniu dalszej drogi edukacyjnej bądź zawodowej. Nauczanie wygląda bardzo podobnie, jak w tradycyjnych szkołach średnich. Zajęcia odbywają się w co drugi weekend w soboty i niedziele, od września do czerwca. Obejmują takie przedmioty jak język polski, historia, WOS, geografia, biologia, fizyka, chemia, matematyka, informatyka, podstawy przedsiębiorczości oraz jeden język obcy. Muzyka, plastyka, PO oraz WF nie obowiązują w szkołach zaocznych. Celem zaocznych szkół dla dorosłych jest przygotowanie słuchaczy do matury.

Czy warto zapisać się do liceum dla dorosłych?

Uczyć się zawsze warto. Niezależnie od wieku. Ciągły rozwój, kształcenie, nowa wiedza niosą ze sobą wiele korzyści. Człowiek staje się bardziej pewny siebie, zyskuje nowe spojrzenie na wiele spraw, no wzmacnia swoją samoocenę. Uczęszczanie do szkoły dla dorosłych to spotkania z ludźmi, to mobilizacja do wyjścia z domu. Wszystko to pobudza mózg do aktywności. Nauka w zaocznym liceum otwiera furtkę do dalszej edukacji oraz zwiększa szanse na rynku pracy. Pewność siebie, jaką zyskują osoby uczące się, jest ważna  podczas rozmów kwalifikacyjnych, jak też w kontaktach międzyludzkich w życiu osobistym.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz