Artykuł sponsorowany

Jak wybrać szalunki i rusztowania na budowę?

Jak wybrać szalunki i rusztowania na budowę?

Bez pewnych rzeczy na budowie po prostu trudno się obyć. Tak jest zarówno w przypadku szalunków – koniecznych do wylewania fundamentów, jak i rusztowań – niezbędnych podczas budowy i wykańczania nawet niskiego budynku. Na co zwrócić uwagę wybierając szalunki lub rusztowania? I jak je zdobyć? Oto kilka cennych porad.

Dobry szalunek – jak go poznać?

Bez szalunków nie wylejemy fundamentów. Są więc niezbędne na każdej budowie. Szalunki to po prostu specjalna konstrukcja – rama nadająca kształt fundamentom. Bez szalunków wylewanie betonu jest pracochłonne i nie zapewnia budowie odpowiedniego solidnego oparcia. Fundamenty wylane bez szalunków nie spełniają więc swojej podstawowej funkcji. Jeśli chcemy szczególnie wzmocnić konstrukcję, szalunek możemy wypełnić zbrojeniem. Szalunki usuwa się wtedy, kiedy beton zwiąże. Używa się ich nie tylko do wykonywania fundamentów, ale też do tworzenia betonowych cokołów, ogrodzeń, wieńców i nadproży. Najczęściej szalunki wykonuje się z drewna – służy do tego głównie sosna. Deski muszą mieć co najmniej 2,5 cm grubości.  Drewniane szalunki mają jednak pewną wadę – są dość trudne w montażu. Poza tym do ich budowy zużywa się sporo materiału, dlatego taki zakup może nas sporo kosztować – za szalunki o wymiarach 10 na 10 m zapłacimy nawet 2,5 tys. zł. Tańsze są szalunki z płyt MFP i sklejek. Zwykle stosuje się je do stropów betonowych. Jedna płyta szalunkowa kosztuje nawet 200 zł. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest wypożyczanie szalunków. Opłaca się zarówno jeśli potrzebujemy szalunków jednorazowo, jak i na dłuższy czas.

Rusztowanie w sam raz

Do wyboru mamy wiele różnych typów rusztowań – w zależności od prac, które planujemy wykonywać przy ich użyciu. Rusztowania powinniśmy wybierać tak, by były maksymalnie funkcjonalne, ale niezbyt kosztowne. Najważniejsze, co powinniśmy wziąć pod uwagę, to maksymalne obciążenie rusztowania. Do prac przy elewacji wystarczy takie, które udźwignie 200 kg na metr. Jednak jeśli planujemy prace murarskie, rusztowanie powinno wytrzymać obciążenie 600 kg na metr. Również w przypadku rusztowania zamiast kupować, lepiej wypożyczać – taką konstrukcję pożyczymy za jedną dziesiątą jej ceny. W ofercie firmy Łazarski. P. Łazarski znajdziemy rusztowania i szalunki różnego typu, które możemy wypożyczyć na potrzebny czas. Do wyboru mamy między innymi szalunki ścienne i stropowe, a także rusztowania ramowe, modułowe i przejezdne. Wszystkie w różnych wariantach. Dodatkowo możemy liczyć na fachowe porady, które pomogą nam wybrać właściwą konstrukcję.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz