Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobry zbiornik na deszczówkę?

Jak wybrać dobry zbiornik na deszczówkę?

Gromadzenie i użytkowanie deszczówki, to nie tylko proekologiczna moda, ale również sposób na zmniejszenie domowych rachunków. Zebraną wodę deszczową można wykorzystać do podlania ogrodu, umycia auta, czy innych prac porządkowych wokół domu. Zbiorniki na deszczówkę można podzielić na dwa rodzaje, tj. zbiornik naziemny i podziemny. W niniejszym artykule przedstawimy ich krótką charakterystykę oraz podpowiemy, który z nich będzie lepszym wyborem.

Zbiorniki naziemne na deszczówkę

Jak sama nazwa wskazuje, umieszczane są na ziemi, zwykle przy domu w pobliżu rury spustowej, która zbiera wodę z dachu. Wykonywane są najczęściej z tworzyw sztucznych, tj. polietylenu, czyli materiału odpornego na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, dzięki czemu unikniemy rozwoju glonów i mikroorganizmów. Zbiorniki Kingspan są lekkie, co pozwala łatwo je przetransportować i ustawić w dogodnym miejscu. W zależności od tego, jak dużo deszczówki chcemy zbierać w naszym gospodarstwie domowym, możemy wybrać odpowiednią wielkość zbiornika. Większość z nich posiada zabezpieczenie przed przepełnieniem, w przypadku wystąpienia obfitych ulew. Często mają kształt walca lub prostopadłościanu. Można je wyposażyć również w kran ogrodowy, co ułatwi pobieranie z nich wody. Co więcej, mogą posiadać dodatkowy odpływ, umożliwiający opróżnienie na zimę, lub pozwalający połączyć jeden zbiornik z drugim, w celu otrzymania większej pojemności. W przypadku zbiorników naziemnych, z uwagi na ich widoczność, wielu Klientów zwraca uwagę na ich estetykę, stąd cały czas powiększa się ich oferta dekoracyjna.

Zbiorniki podziemne na deszczówkę

Zbiorniki te umieszczane są pod ziemią na terenie naszej działki. Są one zdecydowanie większe od zbiorników naziemnych, co więcej - można je ze sobą dowolnie łączyć, dzięki czemu możemy otrzymać jeden większy zbiornik. Pozwalają więc gromadzić znaczne ilości wody opadowej, wykorzystywanej później do podlewania ogrodu, czyszczenia maszyn czy mycia nawierzchni domu.

Niezwykłą zaletą zbiornika podziemnego jest fakt, że nie nagrzewa się, oraz nie ma dostępu do światła, co pozwala ograniczyć rozwój glonów i mikroorganizmów. Zbiornik bezodpływowy wyposażony jest w rurę wznośną, teleskop i pokrywę. Posiada także sygnalizator przepełnienia zbiornika – zauważa ekspert z firmy usługowo-handlowej MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina, która oferuje wysokiej klasy zbiorniki, dedykowane właścicielom zakładów produkcyjnych, gospodarstw rolnych i domowych.

Na rynku dostępne są zarówno podstawowe zbiorniki odprowadzające wodę z rynien, jak i bardziej zaawansowane systemy, które zawierają specjalne filtry i czujniki, co jest koniecznością, jeżeli chcemy używać wody deszczowej do prania lub spłukiwania toalety.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika na deszczówkę?

Rodzaj zbiornika powinniśmy dobrać na podstawie tego, ile wody opadowej zbierane będzie systemem orynnowania, oraz jakie warunki gruntowo-wodne istnieją na naszej działce. Cena zbiornika na deszczówkę zależy od jego wielkości i rodzaju. Najtańsze są zbiorniki naziemne o niewielkich pojemnościach, które nabędziemy za kilkaset złotych. Jednak pamiętajmy, aby wyposażone były w pokrywę zabezpieczającą przed zabrudzeniem wody.

Zbiorniki podziemne z systemem filtrowania wody to koszt nie kilkuset, a kilku tysięcy złotych. Cechują się one dużo większą pojemnością niż zbiorniki naziemne. W dodatku mają modułową formę, dzięki której można je ze sobą dowolnie łączyć. To, jaki zbiornik wybierzemy, zależy od nas, jednak pamiętajmy, że nie powinien być wykonany z metalu, gdyż woda opadowa może zawierać kwaśny odczyn sprzyjający korozji, co spowoduje zwiększenie poziomu żelaza w wodzie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup zbiorników wykonanych z polietylenu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz