Materiał Partnera

Jak właściwie ocieplić budynek?

Jak właściwie ocieplić budynek?

Właściwa termoizolacja budynku pozwala zachować komfortową temperaturę wewnątrz o każdej porze roku. Latem warstwy izolacji termicznej chronią obiekt przed nadmiernym nagrzewaniem, natomiast zimą chronią go przed stratą ciepła. Właściwe ocieplenie budynku pozwala nam tym samym zaoszczędzić na rachunkach za uruchamianie klimatyzacji w upalne dni oraz na rachunkach za ogrzewanie przy niskich temperaturach na zewnątrz. Jak właściwie ocieplić budynek? - Przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym technologiom.

Izolacja z wełny mineralnej

Ocieplenie budynku to bez wątpienia inwestycja na lata dlatego, gdy wybieramy technologię oraz rodzaj materiału, nie powinniśmy pochopnie decydować się na rozwiązanie, które będzie tańsze. Najpopularniejsze materiały wykorzystywane do ocieplenia budynków w Polsce to wełna mineralna oraz styropian. Zaczniemy omawiać właściwą termoizolację budynku od materiału droższego, którym jest wełna mineralna. Choć z pozoru wydaje się materiałem delikatnym, wełna mineralna jest odporna na wysoką temperaturę. Jak mówią nam specjaliści z firmy JUstyr z okolic Gdańska, wełna mineralna zaczyna się topić dopiero w temperaturze powyżej 1000°C. Dlatego właśnie w budynkach tzw. wyższej kategorii zagrożenia dla ludzi (na przykład w szpitalach, czy szkołach) bezwzględnie do termoizolacji powinna być wykorzystywana wełna mineralna. Rozwiązanie to zalecane jest także w obiektach, w których panuje wysoka wilgoć, ponieważ wełna mineralna charakteryzuje się wysokim współczynnikiem przepuszczalności pary wodnej.

Izolacja z płyt styropianowych

Według różnych statystyk, o których możemy przeczytać w publikacjach fachowców z branży budowlanej, w Polsce około 80% inwestycji ociepleniowych wykonuje się wykorzystaniem styropianu. Nowoczesne płyty styropianowe to materiały bezpieczne i nie odnotowuje się przypadków, by ogień w przypadku pożaru rozprzestrzeniał się przez styropianowe systemy termoizolacji. Chętniej wybieramy styropian (zwłaszcza w budownictwie indywidualnym), ponieważ to materiał łatwiejszy w obróbce, przez co wykonanie termoizolacji z płyt styropianowych trwa krócej. Jaką więc termoizolację wybrać? - Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak na pewno nie powinniśmy tego robić bez konsultacji z projektantem, który wykona dla nas odpowiednie obliczenia. To właśnie dzięki tym obliczeniom właściwie dobierzemy zarówno wełnę mineralną, jak i płyty styropianowe, ponieważ producenci tych materiałów wskazują w dokumentacji współczynnik przenikania ciepła – oczywiście im niższy współczynnik lambda, tym lepszą termoizolację wykonamy z danego materiału.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz