Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Kradzieże samochodów nie są już w Polsce tak powszechnym problemem, jak w latach 90., ale nie oznacza to, że właściciele droższych lub zabytkowych pojazdów mogą spać spokojnie. Każdego roku z polskich dróg znika średnio 7 tysięcy aut – nic więc dziwnego, że kierowcy szukają skutecznych sposobów na zabezpieczenie swojego mienia. W niniejszym poradniku przedstawiamy najpowszechniejsze metody na ochronę czterech kółek przed zakusami złodziei.

Zasady bezpieczeństwa

Zanim zdecydujesz się na zainwestowanie w jakiekolwiek zabezpieczenie pojazdu, najpierw pamiętaj o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jedną z ważniejszych kwestii jest miejsce, w którym parkujesz swój pojazd – warto wybierać strzeżone parkingi z całodobowym monitoringiem, oświetleniem oraz ogrodzeniem. Obecność nocnego stróża również ma spore znaczenie, ponieważ dodatkowy świadek może skutecznie zniechęcić potencjalnego złodzieja przed podjęciem się próby kradzieży.

Samochód to nie sejf – nie powinieneś więc przechowywać w nim rzeczy o dużej wartości, takich jak telefon, portfel czy urządzenia mobilne. Pozostawione na widoku przedmioty mogą stanowić skuteczną zachętę do wybicia szyby – w takim wypadku nie tylko stracisz swoją własność, ale będziesz też narażony na poniesienie dodatkowych kosztów związanych z naprawą pojazdu.

Ostatnia zasada – pod żadnym pozorem nie zostawiaj otwartych drzwi do samochodu, nawet jeśli musisz tylko wrócić do domu po jakiś drobiazg lub odprowadzić wózek zakupowy na parkingu przed lokalnym supermarketem. Polska to nie kraje skandynawskie – widok pustego samochodu z kluczykami w stacyjce w zupełności wystarczy, aby zamienić chwilę nieuwagi w zniknięcie pojazdu.

Autoalarm, czyli najpowszechniejsze zabezpieczenie pojazdów

Większość kierowców decyduje się na montaż alarmu samochodowego. Głównym powodem sporej popularności tego urządzenia jest jego stosunkowo niska cena zakupu oraz montażu, a także praktycznie zerowe koszty związane z późniejszą eksploatacją. Niestety, na tym zalety autoalarmów się kończą, ponieważ modele zakładane w sieciach dealerskich opierają się na takich samych schematach (ujednolicony układ ma za zadanie uprościć ewentualne prace serwisowe), które nie stanowią zbyt dużego wyzwania dla doświadczonych rabusiów.

Podstawowa wersja alarmu służy do odstraszania potencjalnych złodziei oraz informowania właściciela o próbie włamania – odpowiada za to głośny sygnał dźwiękowy i migające światła. Jeżeli planujesz już zainwestowanie w podobne zabezpieczenie, to lepiej zdecyduj się na nieco bardziej zaawansowane urządzenie, np. połączone z immobilizerem oraz opcją wysyłania alertów na smartfona. Nietypowa konstrukcja systemu sprawi, że włamywacz będzie miał utrudnioną pracę i szybciej się zniechęci – nie traktuj jednak autoalarmu jako optymalnego zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą.

Unieruchomienie pojazdu z pomocą immobilizera

W nowszych pojazdach możesz spotkać się z fabrycznym zabezpieczeniem w postaci immobilizera. Zadaniem tego systemu jest zablokowanie zapłonu, odcięcie zasilania pompy paliwowej, a nawet wyłączenie całej elektroniki samochodu. Układ pozwala na ponowne uruchomienie pojazdu tylko wtedy, gdy do urządzenia sterującego zostanie zbliżony specjalny nadajnik, zwany transponderem. Prawidłowa wymiana elektronicznego sygnału pomiędzy wspomnianymi jednostkami dezaktywuje blokadę i umożliwia odpalenie silnika.

Chociaż sposób działania immobilizera wydaje się skomplikowany, to nie jest wcale uciążliwy dla samego kierowcy. Transmisja danych trwa zaledwie kilka milisekund, dzięki czemu jest niezauważalna. System stanowi przy tym świetne dodatkowe zabezpieczenie – nawet jeśli złodziejowi uda się dostać do wnętrza pojazdu, to będzie miał spore problemy, aby go uruchomić – tłumaczy specjalista reprezentujący firmę Gannet Guard Systems, dostawcę monitoringu GPS.

Namierz skradziony pojazd lokalizatorem GPS

Chociaż monitoring GPS nie zabezpieczy Twojego pojazdu przed kradzieżą, to w razie takiego incydentu pozwoli Ci odzyskać auto z rąk złodziei. Jak to możliwe? Lokalizator GPS jest w stanie określić swoją pozycję na podstawie sygnałów satelitarnych – uzyskane przez urządzenie dane są następnie nanoszone na mapę z dokładnością nawet 2-3 metrów. Wystarczy, że skorzystasz z programu komputerowego, przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej i w dosłownie kilka minut będziesz mógł sprawdzić nie tylko lokalizację swojego pojazdu, ale również pokonaną przez niego trasę i prędkość, z jaką porusza się w danym momencie.

Na rynku znajdziesz wiele urządzeń, które różnią się swoimi możliwościami. Niektóre modele lokalizatorów GPS do samochodu pozwalają na ustawienie tzw. geostref – kiedy system wykryje, że pojazd opuścił zdefiniowany teren, to poinformuje Cię o tym za pośrednictwem klasycznego SMS-a, wiadomości e-mail lub powiadomienia. Musisz tylko pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowane monitoringi mają swoje ograniczenia. Jeżeli chcesz więc w pełni wykorzystać potencjał tego rodzaju sprzętu, to zwróć się do autoryzowanego punktu montażu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz