Jak się bronić przed mobbingiem w szkole?

Jak się bronić przed mobbingiem w szkole?

Mobbing w szkole to poważny problem, który może naznaczyć odrzucone dziecko na lata. Bardzo ważne, aby obserwować zachowanie rówieśników w stosunku do dziecka i reagować w porę.  Przekonaj się, jakie zachowania można interpretować jako zachowania mobbingujące. Sprawdź, jak reagować w takich sytuacjach i jak pomóc dziecku.

Strony www Strony www

Co to jest mobbing w szkole?

Mobbing w szkole przybiera różne oblicza. Zawsze ma on na celu lub też jego rezultatem jest wyizolowanie jednostki z grupy wbrew jej woli. Dziecko zostaje odsunięte od reszty rówieśników. Mobbingiem mogą być zarówno przykre komentarze, nieudzielanie pomocy, brak podjęcia rozmowy, jak i zachowania agresywne takie jak szturchanie czy nawet uderzenie.

Pamiętajmy, aby reagować na każdy nawet najmniejszy przejaw agresji. Niezależnie czy jest ona słowna, czy fizyczna. Dorośli powinni zwracać szczególną uwagę na zachowania dzieci w grupie – uczyć ich tolerancji i empatii. Najlepszą obroną przed przemocą jest zareagowanie w porę.

Jakie są przyczyny mobbingu?

Przyczyny mobbingu w szkole są różne. Może to być zachowanie nauczyciela wobec dziecka. Dla osób w młodym wieku dorosła osoba – szczególnie nauczyciel czy rodzic to duży autorytet. Jeżeli nauczyciel zwróci uwagę uczniowi w sposób prześmiewczy, może być to podłapane przez resztę grupy. Bycie pedagogiem to duża odpowiedzialność. Przykry komentarz może być zarzewiem nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.

Kolejną przyczyną mobbingu w grupie dzieci może być inność rówieśnika. Inny kolor skóry, inna religia czy specyficzny styl ubierania się. Inność się wyróżnia. Dlatego też od małego trzeba uczyć dzieci, że inność jest pozytywna.

Częsta przyczyna zachowań agresywnych wobec kolegi z klasy to brak rozwiniętych umiejętności społecznych. Dzieci skryte, słabsze mogą mieć trudniej. Mogą one zostać niezaakceptowane przez grupę.

Czasami wystarczy, że dziecko, które pełni rolę lidera w grupie nie lubi danej osoby i nakłania kolegów do zachowań agresywnych wobec kolegi lub koleżanki. Początki mobbingu mogą być zatem bardzo różne.

Cyberprzemoc wśród młodzieży – internetowa forma mobbingu

Mobbing może przybrać także formę cyberprzemocy. Stosowanie agresji elektronicznej może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Pamiętajmy, że dziecko często myśli, że to jego wina, że jest szykanowane i wstydzi się poprosić o pomoc.

Cyberprzemoc zostaje w sieci. Dzieci, które szykanują rówieśnika w internecie, często są  bardziej okrutne i bezwzględne – nie muszą mierzyć się z kolegą twarzą w twarz. Dlatego też warto raz na jakiś czas porozmawiać  z dzieckiem o tym, co ono robi w mediach społecznościowych, z jakim przyjęciem wśród rówieśników spotykają się jego posty i publikowane zdjęcia. Warto zapytać się także jakiego rodzaju treści publikuje.

Jakie mogą być konsekwencje mobbingu dla dziecka w przyszłości?

Wszystko zależy od wrażliwości danego człowieka. Osoby, które są wyjątkowo wrażliwe, mogą mieć bardzo poważne problemy z psychiką – wtedy konieczna jest pomoc psychologa, który umożliwi zrozumienie niektórych mechanizmów, pomoże przełamać nawyki i pozwoli nam na zrozumienie tego, co się wydarzyło.

Młode ofiary przemocy często mają potem problem w budowaniu relacji czy zdobywaniu nowych znajomości. W szkole dziecko kształtuje swój charakter i uczy się żyć w społeczeństwie. Przykre doświadczenia mogą zostawić bolesny ślad, który negatywnie wpłynie na przyszłe relacje – przeciwdziałajmy każdemu przejawowi agresji.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz