Jak rozpoznać PCOS? Objawy zespołu policystycznych jajników

Jak rozpoznać PCOS? Objawy zespołu policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów, jednak znacznie utrudniając życie. Kobiety o chorobie często dowiadują się, kiedy przez długi czas nieskutecznie starają się o ciążę. Chcesz wiedzieć, jak rozpoznać to zaburzenie? Zobacz, jakie są charakterystyczne objawy zespołu policystycznych jajników.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Zaburzenia miesiączkowania

Nieregularny okres jest charakterystyczny dla kobiet cierpiących z powodu PCOS. Jeśli pacjentka jest aktywna seksualnie, może stresować się, że zaszła w ciążę, ponieważ w przebiegu tej choroby miesiączka może spóźniać się nawet 3-4 miesiące. Odpowiedzialne są za to męskie hormony, androgeny, których u chorującej kobiety jest za dużo, a jajniki nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hormonu żeńskiego (progesteronu), aby wystąpił normalny cykl menstruacyjny. Miesiączki stają się więc rzadkie i skąpe. Odstępy między nimi mogą być coraz dłuższe, może im również towarzyszyć bolesność.

Trądzik i nadmierne owłosienie

Zespół policystycznych jajników zaburza równowagę hormonalną w organizmie, dlatego jednym z jego objawów są krostki, wypryski i pryszcze nie tylko na twarzy, ale również plecach czy dekolcie. Jeśli problemy skórne są łagodne, warto leczyć je preparatami antybakteryjnymi i złuszczającymi. Lekarz może podjąć też decyzję o włączeniu terapii hormonalnej.

Męskie hormony, których u kobiet z PCOS jest zbyt dużo, mogą również przyczynić się do pojawienia się nadmiernego owłosienia. Włoski mogą pojawić się między innymi na brodzie, wokół brodawek czy pod nosem. Jeśli zaobserwowałaś u siebie takie objawy, zgłoś się do endokrynologa, który wykona niezbędne badania.

Przyrost masy ciała

Przyrost masy ciała, który nie wynika z nagłą zmianą stylu życia czy diety, może wynikać właśnie z PCOS. Szczególnie, jeśli kobiecie trudno zgubić dodatkowe kilogramy. Za gromadzenie się tkanki tłuszczowej, głównie w okolicach brzucha, odpowiada nadmiar męskich hormonów płciowych, androgenów. Z tym objawem wiąże się również, często występująca w przebiegu PCOS, insulinoodporność. Panie, u których ją zdiagnozowano, powinny stosować odpowiednią dietę i wykluczyć z jadłospisu makaron, biały ryż, dżemy, słodycze i białe pieczywo.

Torbiele jajnika widoczne na USG

Większość cykli u kobiet z zespołem policystycznych jajników to cykle bezowulacyjne, w czasie których nie zostaje uwolniona komórka jajowa. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie choreh wpływają na to, że komórka, choć wzrasta, nie może zostać uwolniona. Pod wpływem działania androgenów pęcherzyk Graffa obumiera. Pozostaje po nim niewielka torbiel. Z każdym cyklem powstaje kolejna. Uwidocznić je może dopiero dopochwowe badanie USG. By postawić diagnozę, w każdym jajniku musi znajdować się co najmniej 12 pęcherzyków lub jego objętość musi być większa niż 10 ml.

Problemy z zajściem w ciążę

Zespół policystycznych jajników jest główną przyczyną niepłodności u kobiet w wieku rozrodczym. Kiedy ciało kobiety nie wytwarza wystarczającej ilości progesteronu dla pełnego cyklu miesiączkowego, dochodzi do zamieniania się nierozwiniętych komórek jajowych w cysty w jajnikach. Torbiele zapobiegają przemieszczaniu się zdrowych jajeczek do jajowodów i macicy.  Jeśli masz problemy z zajściem w ciążę, koniecznie udaj się do ginekologa. Około 50-60% kobiet z PCOS może być niepłodna, a jeśli uda im się zajść w ciążę, mają większe ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także