Materiał Partnera

Jak radzić sobie z menopauzą

Jak radzić sobie z menopauzą

Menopauza to trudny, ale nieunikniony moment w życiu każdej kobiety. To okres, w którym następują duże zmiany nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Zaburzona zostaje dotychczasowa równowaga hormonalna w organizmie, co daje o sobie znać na różne sposoby. Dlatego tak ważne jest, aby złagodzić jego skutki. Pomocą będzie tu opieka ginekologa oraz dbałość o własny komfort i samopoczucie.

Kolejny etap

Tym, co musimy sobie uświadomić w pierwszej kolejności, a o czym zapewni nas też każdy lekarz ginekolog, to fakt, że menopauza jest czymś całkowicie naturalnym. Wszystkie funkcje naszego ciała podatne są na upływ czasu, dotyczy to również układu rozrodczego.

Po upływie około trzydziestu lat aktywności rozrodczej jajniki przestają produkować hormony płciowe. Odbywa się to stopniowo, aż do kompletnego zaprzestania. Mianem menopauzy określa się ostatnią miesiączkę. Stwierdzić, że krwawienie rzeczywiście było ostatnim, możemy, jeśli minął od niego ponad rok.

Ogół zmian zachodzących przed, w trakcie i po ostatnim krwawieniu miesiączkowym nazywa się klimakterium. Istotne jest, aby w tym okresie życia, kobieta pozostała pod stałą opieką gabinetu ginekologicznego, takiego jak ten prowadzony przez Andrzeja Kałdonka.

Czynniki i objawy

Menopauza u większości kobiet rozpoczyna się między czterdziestym czwartym a czterdziestym piątym rokiem życia. Nie jest to jednak żelazna zasada i na rozpoczęcie tego procesu mają wpływ nasze geny. Inne czynniki, które mają znaczenie to palenie papierosów, poziom stresu – czy jest wysoki, sposób odżywiania się – zła dieta może przyspieszyć menopauzę.

Objawy menopauzy obejmują zarówno te fizyczne oznaki, jak i te odczuwalne w sferze psychicznej i emocjonalnej. Do grupy tych pierwszych zaliczamy uderzenia gorąca i nagłe zaczerwienienia twarzy, zimne dreszcze, nocne poty, kołatanie serca i bezsenność. Dodatkowo towarzyszyć nam mogą drażliwość oraz poczucie przygnębienia.

Objawy te nasilają się w okresie przed ostatnią miesiączką, a po ustąpieniu krwawienia słabną. U części kobiet jednak pewne oznaki utrzymują się nawet do siedemdziesiątki.

Pomocą może być tu HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza. W jej ramach suplementuje się hormony płciowe, takie jak estriol czy estrogeny. Na temat tego rozwiązania i konieczności jej zastosowania należy porozmawiać z ginekologiem.

Dbałość o zdrowie

Układ rozrodczy kobiety jest zawsze narażony na choroby i dolegliwości. Części z nich jest trudna do wykrycia ze względu na zbieżność objawów z oznakami towarzyszącymi na przykład krwawieniu miesiączkowemu.

Stan zaburzonej równowagi hormonalnej, jaki powoduje menopauza, to właściwy moment, aby zadbać o swoje zdrowie ze zdwojoną siłą.

Opracowanie:
Jelenia Góra, Armii Krajowej 1
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz