Materiał Partnera

Jak przygotować sesję w plenerze?

Jak przygotować sesję w plenerze?

Sesje w plenerze częstą są sposobem na uwiecznienie ważnych dla nas momentów, takich jak ślub, chrzciny lub komunia. Często wybieramy je, ponieważ przyczyniają się do ożywienia fotografii, bardziej niż chłodne mury kościoła. Pomimo tego, że otwarta przestrzeń jest gwarancją tego, o co trudno podczas sesji w atelier, czyli odpowiedniego światła, to fotografowanie w plenerze wcale nie jest mniej wymagające od innych przedsięwzięć artystycznych.

Wybór odpowiedniego miejsca

Bez względu na to, czy prowadzimy sesję z modelką lub modelem, z parą młodą, czy członkiem rodziny ważne jest, aby odpowiednio dobrać porę oraz miejsce. Warto szukać miejsc mało uczęszczanych i odpowiadających wizualnie naszym zamierzeniom. Zazwyczaj poszukujemy miejsc otoczonych roślinnością oraz drzewami. To dobry pomysł zwłaszcza w słoneczne dni, kiedy drzewa pomogą zmienić proporcje światła padającego na postać lub obiekt, podkreśla fotograf Sylwester Lewandowski. Ważne jest także, aby zapewnić osobie pozującej komfortowe warunki, w których będzie czuła się swobodnie oraz pomóc jej pozbyć się stresu, dlatego warto, aby wybrane miejsce nie było zatłoczone.

Wybór pory dnia, czyli złota godzina

Światło jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o dobrych zdjęciach. Z pewnością letnie światło słonecznego dnia nie jest korzystne, ponieważ jest zbyt ostre. Jednym ze sposobów na to, aby zapewnić dobre oświetlenie w plenerze, jest realizowanie sesji w czasie tzw. złotej godziny. Ma ona miejsce krótko po zachodzie słońca oraz krótko przed jego wschodem, dlatego, aby trafić na odpowiednie światło, warto monitorować czas zachodu i wschodu słońca np. w źródłach internetowych. Światło podczas złotej godziny jest cieplejsze, mniej kontrastowe i pozwala na wydobycie całego spektrum barw oraz cieni.

Wskazówki techniczne

Podczas sesji fotograficznej w plenerze nie mamy wpływu na panujące warunki atmosferyczne i oświetleniowe. Fotografowie często korzystają z ich przeprowadzenia, ze względu na to, że zazwyczaj nie wymagają dużej ilości sprzętu oświetleniowego. Sprawdzonym sposobem na to, aby wyrównać koloryt twarzy i pozbyć się cieni jest zastosowanie blendy. Jeśli chodzi o wybór obiektywu, powinien być to model stałoogniskowy o jasności do f/2, który pozwala uzyskać efekt rozmycia tła i “wypreparowanie” z niego postaci. Realizują sesję, warto również ręcznie ustawić ostrość tak, aby koncentrowała się w okolicach oczu, które stanowią najbardziej charakterystyczną i osobniczą cechę każdego modela.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz