Materiał Partnera

Jak pozbyć się graffiti?

Jak pozbyć się graffiti?

 Choć graffiti może być uznawane za swego rodzaju sztukę miejską, zwykle wiąże się ze zwykłym wandalizmem. Kolorowe malunki czy napisy ścianach budynków, pojazdów oraz elementów infrastruktury szpecą okolicę i tworzą nieprzyjazny klimat. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by się ich pozbyć.

Zamalowanie graffiti farbą

To zdecydowanie najprostsza metoda pozbywania się niechcianych malunków ze ścian. Najprostsza, co nie znaczy że skuteczna. Decydują się na zamalowanie graffiti powinniśmy upewnić się, że wybrana przez nas farba będzie miała odpowiednią siłę krycia, w przeciwnym wypadku jaskrawe elementy graffiti będą spod niej przebijać, tworząc tzw. efekt krwawienia – krótko mówiąc, zła farba nie da żadnego efektu, bo graffiti nadal będzie widoczne, a my tylko stracimy czas i pieniądze. Pamiętajmy również, że powierzchnia którą malujemy powinna być czysta, sucha i niezniszczona.

Usuwanie graffiti za pomocą specjalnych środków chemicznych

Użycie tej metody wymaga od nas użycia pewnych zabezpieczeń – środki chemiczne do usuwania graffiti to zazwyczaj substancje o właściwościach drażniących skórę i oczy, dlatego koniecznie powinniśmy wyposażyć się w odzież roboczą i okulary ochronne. Preparaty te stosowane są zazwyczaj tam, gdzie nie ma możliwości zwykłego zamalowania graffiti, a więc np. w windach, toaletach, pociągach etc. Sposób nanoszenia zależy w dużej mierze od właściwości czyszczonej powierzchni – gładkie, pokryte farbą powierzchnie czyści się delikatnie przy użyciu ścierek, ceglane mury mogą być myte przy użyciu szczotek drucianych.

Czyszczenie ciśnieniowe

Powszechnie uważana za najskuteczniejszą, ale i najtrudniejszą metodą usuwania niechcianych malunków. Wykorzystuje się w niej strumień czystej wody lub ścierniwa (piasku, suchego lodu), nanoszony na powierzchnię przy pomocy wysokiego ciśnienia. Wartość ciśnienia jest kluczowa. Jeśli będzie zbyt niskie, napisy nie zostaną należycie usunięte, jeśli zbyt wysokie – może dojść do uszkodzenia samej nawierzchni. Ponadto istotna jest prędkość przepływu wody lub ścierniwa oraz kształt dyszy, którą nanosi się strumień na czyszczoną powierzchnię – im większy kąt rozwarcia strumienia, tym szybsze czyszczenie, jednocześnie jednak zmniejsza się skuteczność tego czyszczenia.

A może lepiej zapobiegać?

W niektórych dzielnicach pozbywanie się graffiti przy pomocy konwencjonalnych metod mija się z celem – graficiarze traktują świeżo oczyszczone powierzchnie jako nową przestrzeń dla swoich malunków. Czy zatem należy się z tym pogodzić? Niekoniecznie. Na rynku dostępne są preparaty zabezpieczające ściany przed graffiti – jednym z ich producentów jest polska marka PHSC Chemicals. Powłoki tego typu mają właściwości hydrofobowe, uniemożliwiają przenikanie farby w sprayu w głąb struktury ścian i łączenie się z nią – dzięki temu naniesione malunki można z łatwością zmyć przy użyciu odpowiednich detergentów bez ryzyka uszkodzenia podłoża.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz