Artykuł sponsorowany

Jak powstają opakowania foliowe?

Jak powstają opakowania foliowe?

Opakowania z folii znajdują zastosowanie praktycznie w każdej branży. To produkty uniwersalne, trwałe i użyteczne. Dziś zwraca się uwagę na to, by miały nie tylko wysoką funkcjonalność, ale też powstawały z materiałów obojętnych dla środowiska naturalnego. W jaki sposób powstają opakowania foliowe i jakie metody produkcyjne wdraża się przy ich tworzeniu? Sprawdź.

Z czego wykonane są torebki foliowe?

Opisywane artykuły tworzy się między innymi ze sztucznie pozyskanego materiału, jakim jest polietyen foliowy (LDPE). W pierwotnej formie występuje on w postaci granulatu i cechuje się małą przenikalnością dla pary wodnej oraz odpornością na niską temperaturę i kwasy. Innymi, powszechnie stosowanymi tworzywami sztucznymi służącymi do produkcji folii są polipropylen, fluoropolimery oraz kopolimer.

Do najczęściej występujących rodzajów folii zaliczają się:

  • NPP,
  • LDPE,
  • HDPE,
  • PP,
  • LDPE – Termo,

  • LDPE – Regranulat.

Coraz częściej można również spotkać ekologiczne opakowania foliowe, które są wytwarzane z półfabrykatów, na przykład z kukurydzy.

Metody produkcji folii

Proces produkcji opakowań sztucznych bazuje głównie na dwóch metodach: rozdmuchu oraz wylewu.   

  • Metoda rozdmuchu: roztopione granulki materiału sztucznego trafiają do mieszalnika. Granulat topi się w ekstruderze, w około 240 °C. Urządzenie wydmuchuje mieszankę w postaci długiego na kilkaset metrów rękawa, który chłodzi się powietrzem. W miejscach, w których folia ma już obniżoną temperaturę, walce spłaszczają rękaw. Następnie zostaje on rozcięty wzdłuż krawędzi i podzielony na dwie wstęgi. Nóż przecina je do pożądanej wielkości, a tak odkrojone paski są ponownie przerabiane.
  • Metoda wylewu: roztopiony granulat również jest przetłaczany przez szczelinę, ale – w odróżnieniu od metody rozdmuchu – ma ona płaską formę. Tworzywo jest następnie rozciągane i schładzane na specjalnych cylindrach.
Czym różnią się od siebie te dwie metody? Odpowiada ekspert z firmy Crespo:  „Pierwsza z nich jest bardziej czasochłonna, ale pozwala na uzyskanie folii najwyższej jakości. Wytwarzany materiał cechuje się nieprzeciętną trwałością. Z kolei po zastosowaniu metody wylewu folia jest bardzo elastyczna i odporna na rozerwanie. Ta druga metoda jest szybsza i wydajna, ale też bardziej kosztowna.”

Właściwości torebek foliowych

Torebki foliowe nie przepuszczają powietrza i wody, zabezpieczają umieszczone wewnątrz produkty oraz są lekkie i poręczne. Co ważne, wszystkie opakowania z folii LDPE, PP i innych odmian mogą mieć dodatkowe otwory odpowietrzające lub mikroperforację, co zabezpiecza przed „zaparzaniem się” artykułów, na przykład owoców.

Na rynku oferuje się sporo rodzajów zamknięć: na suwak, z klapką, z zakładkami bocznymi, na taśmę samoprzylepną itd. Taka różnorodność dostępnych rozwiązań użytkowych umożliwia dopasowanie torebek foliowych do indywidualnych potrzeb klienta biznesowego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz