Artykuł sponsorowany

Jak otrzymać dofinansowanie na zakup maszyn rolniczych?

Jak otrzymać dofinansowanie na zakup maszyn rolniczych?
Zakup maszyn rolniczych to inwestycja, która dość mocno obciąża budżet przeciętnego rolnika. Szczególnie wtedy, kiedy gospodarstwo dopiero się rozwija i nie przynosi jeszcze dużych zysków. Wiele osób zwraca się o pomoc do Unii Europejskiej, lecz nie zawsze można ją otrzymać. Kiedy warto wziąć kredyt na zakup maszyn rolniczych i jak się do tego przygotować, aby jego spłacenie nie stanowiło problemu?

Czy Unia pomoże?

Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, wielu rolników korzysta z dofinansowania na zakup niezbędnych sprzętów. Niestety, czasami nie udaje się go zdobyć, gdyż wymagane jest spełnienie wielu warunków. Dopłaty unijne nie zawsze są w stanie pokryć całkowity koszt zakupu maszyn rolniczych. Co więcej, projekty są zwykle skierowane do młodych rolników, którzy dodatkowo posiadają odpowiednie wykształcenie w tym kierunku. Nie da się ukryć, że wieloletnie gospodarstwa rolne mają nieco gorzej, a zakup maszyn rolniczych jest konieczny nie tylko na początku działalności, ale na wszystkich etapach – żeby gospodarstwo mogło prężnie się rozwijać i przynosić zyski.

Kiedy wziąć kredyt?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań na finansowanie maszyn rolniczych jest po prostu kredyt. Trzeba jednak pamiętać, aby zawsze korzystać z usług rzetelnych firm, które nie naciągną na pieniądze. O wzięciu kredytu powinny pomyśleć zwłaszcza właściciele gospodarstw, które nie są właściwie wyposażone. Brak odpowiednich maszyn rolniczych może utrudniać lub całkowicie uniemożliwiać produkcję roślinną. Kredyt jest jednak swego rodzaju ryzykiem finansowym, dlatego trzeba się właściwie do niego przygotować.

Rolnik może otrzymać kredyt na:

  • zakup ziemi;
  • budowę i remont budynków inwentarskich;
  • inwentarz;
  • maszyny i narzędzia;
  • bieżące wydatki, które wspierają rozwój gospodarstwa.

Kredyt na sprzęt rolniczy – o czym pamiętać?

Firmą pomagającą w uzyskaniu atrakcyjnej oferty kredytowej jest między innymi przedsiębiorstwo Agromarket, które od lat zajmuje się także sprzedażą profesjonalnych maszyn rolniczych. Firma pomoże w przygotowaniu biznesplanu oraz projekcji finansowej.

 Zanim rolnik zdecyduje się na wzięcie kredytu, powinien oszacować, ile dokładnie pieniędzy potrzebuje i czy będzie w stanie regularnie opłacać raty. Jeśli wartość kredytu znacznie przekracza zyski i inwestycja nie zwróci się w krótkim czasie – lepiej zrezygnować z kredytu i zakupić nieco tańszy, używany sprzęt. Nie warto narażać się na zadłużenie, jeśli istnieje tańsza i bezpieczniejsza alternatywa. Jednakże nie da się ukryć, że nowy sprzęt to kusząca propozycja dla pasjonatów rolnictwa.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz