Artykuł sponsorowany

Jak najtaniej i najtrwalej ogrodzić własną posesję

Jak najtaniej i najtrwalej ogrodzić własną posesję

Stawiając własny dom, mamy też zamiar ogrodzić działkę. Ponieważ budowa sporo nas kosztuje, ogrodzenie chcemy postawić tanie, aczkolwiek trwałe i praktyczne. Zazwyczaj droższy płot stawiamy od frontu domu, by ozdabiał i pasował do budynku. Od stronu ogrodu lepsza wydaje się lekka i w miarę niewidoczna siatka, która przepuszczałaby światło, dając roślinom lepiej się rozwijać. Mogą być też niedrogie płaskowniki lub drewniane sztachety. Chcąc jednak zrobić z ogrodu enklawę spokoju i odizolować się od sąsiadów, decydujemy się na ciężką konstrukcję, czyli mur.

Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać

Rodzaj ogrodzenia zależy od wielkości i położenia działki. Jeśli jest mała i słabo nasłoneczniona, zdecydujmy się na wizualnie lekką konstrukcję, przepuszczającą dużo światła, zrobioną z siatki lub spawanych ażurowych elementów, jakie proponuje na przykład firma Marspaw lub drewnianą, bardzo efektowną, lecz mało trwałą ze sztachet. Bardzo duża posesja to już większy problem, nie można patrzeć na cenę, ale bezpieczeństwo i trwałość. Nie musimy się za to martwić nasłonecznieniem, parę metrów zacienienia nie stanowi problemu. Rezygnujemy z trudnego w utrzymaniu drewna, wybierając elementy z metalu lub betonowe, kamienne, murowane. Ważne jest bowiem zabezpieczenie działki przed intruzami a także uszkodzeniem, zwłaszcza, gdy mamy małe pieski. Możemy też połączyć solidną podmurówkę z metalowymi przęsłami. Raczej rezygnujemy ogradzania drogimi kutymi elementami, zależy to jednak od budżetu. Możemy skorzystać z tańszych żeliwnych odlewów.

Stosuje się również modne ostatnio gabiony, kosze z ocynkowanego drutu, wypełnione kamieniami, czy innymi materiałami. Są trwałe i efektowne, posłużą nam wieczność.

Zasady budowy ogrodzeń

Budowa płotu to nie samowolka. Nawet przy tak błahej, zdawałoby się konstrukcji, kierują nami przepisy prawa. Zasady:

  • budowane przez nas ogrodzenie nie może zacieniać działek, które z nim sąsiadują.
  • zabezpieczenia takie jak drut kolczasty muszą znajdować się powyżej 180 cm wysokości,
  • bramy i furtki znajdujące się w ogrodzeniu, nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji,
  • musimy zachować ciągłość ogrodzenia zgodnie z sąsiednimi,
  • każdy projekt ogrodzenia powinniśmy skonsultować z odpowiednim organem administracyjnym,
  • jeżeli w miejscu gdzie planujemy ogrodzenie, istnieje naturalny spływ wody, budujemy konstrukcję, która nie ograniczy swobodnego przepływu wody,
  • jeżeli stawiamy ogrodzenie w pobliżu zakrętów lub skrzyżowań drogi, musimy umożliwić widoczności nadjeżdżającym pojazdom.

Jeśli nie czujecie się na sile, by samodzielnie zająć się skonstruowaniem płotu, najlepiej skontaktować się z profesjonalną, polecaną i wypróbowaną firmą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz