Artykuł sponsorowany

Jak działają szkła progresywne?

Jak działają szkła progresywne?

Pogarszanie się wzroku po 40 roku życia, tzw. prezbiopia, jest naturalnym procesem wynikającym ze starzenia się narządu wzroku. Nie można jej zapobiec, ale robienie przerw podczas pracy przy komputerze i nienadwyrężanie oczu pomaga zachować dobry wzrok na dłużej. Jeśli wada się pogłębia, a my musimy coraz dalej odsuwać tekst, który chcemy przeczytać, pomogą nam szkła progresywne. Jak działają?

Działanie szkieł progresywnych

Szkła progresywne działają w dwojaki sposób. Pozwalają na prawidłowe widzenie z bliska oraz z daleka. Choć prezbiopia jest nazywana potocznie „syndromem długich rąk”, to zwykłe okulary do czytania (plusy) mogą nie wystarczyć. Osoby, które do tej pory cierpiały na krótkowzroczność, również może dotknąć ta niedogodność. Ciągłe zmienianie okularów do dali i do widzenia z bliska byłoby niekomfortowe. Stąd soczewki progresywne są najlepszym rozwiązaniem! Jak działają?

Szkła progresywne są wyposażone w trzy strefy, pozwalające na ostre widzenie przedmiotów z każdej odległości. Obszar do prawidłowego widzenia dali znajduje się w górnej części soczewki. Dzięki niemu możemy bez problemu prowadzić samochód, wypatrywać tęczy czy oglądać filmy w kinie. Obszar pośredni w centralnej części soczewki to tzw. strefa progresji, wykorzystywana głównie podczas pracy przy komputerze. Z kolei do widzenia z bliska wykorzystujemy dolną część szkieł progresywnych. Obszar po bokach soczewek jest nazywany obszarem peryferyjnym i niestety nie pozwala na wyraźne widzenie z żadnej odległości. Celem producentów okularów są okulary z jak najmniejszym obszarem peryferyjnym, który może powodować dyskomfort – dodaje nasz rozmówca z zakładu optycznego M&M Mazurkiewicz w Katowicach.

Zalety soczewek progresywnych

Soczewki progresywne przede wszystkim pozwalają na ostre widzenie przedmiotów z bliska i z daleka. Jakie są jeszcze korzyści z wyboru szkieł progresywnych?

  • zapewnienie poczucie komfortu i brak konieczności noszeniach dwóch par okularów,

  • płynność widzenia w każdej sytuacji,

  • cienkie szkła nawet przy wielu dioptriach,

  • estetyczny wygląd i możliwość doboru dowolnych opraw,

  • zróżnicowana cena okularów, dopasowana do możliwości konkretnego klienta.

Czy do szkieł progresywnych trzeba się przyzwyczaić?

Szkła progresywne wymagają kilku dni noszenia, abyśmy mogli przyzwyczaić się do nowego sposobu widzenia. Aż niemal połowy pacjentów zakładających po raz pierwszy takie soczewki dotyczą bóle głowy, bóle oczu, zawroty głowy i mdłości. Na szczęście już po upływie miesiąca te niedogodności mijają. Wówczas jesteśmy w 100 proc. zadowoleni, że zdecydowaliśmy się na zakup soczewek progresywnych i poprawiliśmy jakość swojego codziennego życia!

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz