Artykuł sponsorowany

Jak działają czujniki przepływu powietrza?

Jak działają czujniki przepływu powietrza?

Czujniki przepływu powietrza to przydatne urządzenia, które wykorzystuje się w wielu miejscach i sprzętach, z których korzystamy na co dzień. Bez czujników przepływu powietrza nie mogłoby działać wiele nowoczesnych maszyn, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Dziś przyjrzymy się temu, jak działają czujniki przepływu powietrza, czemu służą i gdzie można je znaleźć.

Czemu służą czujniki przepływu powietrza?

Przepływ powietrza jest konieczny w wielu urządzeniach: maszynach pneumatycznych, systemach wentylacji i klimatyzacji, sprzęcie medycznym i stomatologicznym, urządzeniach grzewczych, w silnikach spalinowych zasilających pojazdy i mniejsze maszyny (np. kosiarki, piły). W wielu z tych miejsc przepływ powietrza, czyli to, ile go przechodzi w określonym czasie przez sprzęt, musi być ściśle kontrolowany.

W silnikach od przepływu powietrza zależy wydajność spalania paliwa w komorach – mówi specjalista z firmy Ventmatica. – Dlatego w autach konieczne jest ciągłe sprawdzanie i regulacja przepływu. Z kolei w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych czujniki przepływu powietrza wskazują, czy system dostatecznie efektywnie wymienia powietrze lub schładza je. Obniżone wskazania czujnika przepływu powietrza w tego typu systemach mogą wskazywać na usterkę.

Czujniki przepływu powietrza pełnią więc funkcję regulacyjną, diagnostyczną i kontrolną w różnego rodzaju urządzeniach i systemach wykorzystywanych zarówno w życiu codziennym, jak i np. w zakładach przemysłowych i innych wyspecjalizowanych obiektach. Ale jak właściwie działa czujnik przepływu powietrza?

Działanie czujnika przepływu powietrza na przykładzie łopatkowego czujnika-przełącznika FAPS

Aby sprawdzić, jak działają tego typu urządzenia, przyjrzymy się przykładowi, którym będzie łopatkowy czujnik-przełącznik przepływu powietrza FAPS.

Omawiany tu czujnik służy do monitorowania przepływu gazów (w tym powietrza) w kanałach, przez które przepływają gazy nieagresywne. Jest wyposażony w wyjście, które pozwala sprawdzić zadany przepływ powietrza albo jego zanik.

Za pomiar przepływu odpowiada płaska łopatka ze stali nierdzewnej, która odchyla się pod wpływem poruszającego się powietrza – im mocniej, tym większy jest przepływ. Minimalna prędkość przepływu dla załączania wynosi 2,5 m/s (maksymalna – 9,2 m/s), a minimalna prędkość przepływu dla wyłączania to 1,0 m/s (maksymalna 8 m/s).

Urządzenie jest przystosowane do przeprowadzania pomiarów w poziomych kanałach wentylacyjnych. Instaluje się je tam pionowo, zapewniając przed i za czujnikiem „margines” o długości pięciokrotności wymiaru kanału na prostym odcinku – to zapewnia miarodajność pomiarów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz