Artykuł sponsorowany

Jak działają agregaty prądotwórcze?

Jak działają agregaty prądotwórcze?

Jeśli szukasz sposobu na dostarczenie energii elektrycznej podczas imprezy, ważnego projektu, na budowie, w sklepie i w tymczasowych instalacjach, agregaty prądotwórcze są idealnym rozwiązaniem. To urządzenia, które zapewniają dostęp do prądu nawet w odległych miejscach, niezależnie od dostępności linii energetycznych. Jak są skonstruowane i na jakich zasadach działają agregaty prądotwórcze?

Co to jest agregat prądotwórczy i do czego służy?

Czasami następują chwile, kiedy przerwa w dostawie prądu, spowodowana burzą lub innym ogólnym problemem, który może zaistnieć w sieci, utrudnia życie. Agregat prądotwórczy jest przeznaczony do wytwarzania energii elektrycznej w przypadku jej braku np. w miejscu pracy lub jej nieoczekiwanego odcięcia.

Dzięki temu może być skutecznie używany jako główne lub pomocnicze źródło energii elektrycznej przy każdym jej braku w zasilaniu:

  • stacji transformatorowych

  • urządzeń budowlanych oraz maszyn rolniczych

  • magazynów, terenu budowy, sklepu, zakładów produkcyjnych itp.,

  • imprez plenerowych, koncertów itd.,

  • urządzeń elektrycznych w domu.

Jego konstrukcja oparta jest na silniku spalinowym i alternatorze, które zamieniają pojemność cieplną na energię mechaniczną, a ta z kolei jest zamieniana na energię elektryczną w procesie indukcji magnetycznej. Agregat prądotwórczy jest wielkim sprzymierzeńcem kryzysowych sytuacji, jeśli chodzi o uzyskanie potrzebnej energii elektrycznej z paliw kopalnych, takich jak benzyna i olej napędowy.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Krótko mówiąc, agregat prądotwórczy składa się z silnika spalinowego i alternatora, które są połączone i umieszczone na specjalnej podstawie z innymi elementami. Te uzupełniające elementy to: akumulatory, zbiornik paliwa, panel sterowania, rama do przenoszenia obciążenia i tłumik.

Aby agregat prądotwórczy działał, trzeba przede wszystkim dolać do zbiornika przeznaczone do niego paliwo, takie jak olej napędowy lub benzyna. Silnik jest odpowiedzialny za spalanie tego paliwa i przesuwanie wału, który powoduje obrót elektromagnesu znajdującego się wewnątrz cewki, aż do uzyskania pożądanego napięcia. Ten system nazywa się generatorem elektrycznym.

Dobry agregat prądotwórczy w sytuacjach awaryjnych najlepiej wypożyczyć np. bezpośrednio z firmy Grawel, która świadczy usługi z zakresu wynajmu takich urządzeń (w tym transport agregatów we wskazane miejsce, okablowanie, tankowanie oraz obsługę). Dzięki takiej opcji możesz mieć pewność, że specjaliści najlepiej dobiorą maszynę do Twoich potrzeb.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz