Artykuł sponsorowany

Jak działa rekuperacja z odzyskiem ciepła?

Jak działa rekuperacja z odzyskiem ciepła?

Rekuperacja jest często stosowanym sposobem ogrzewania domu. Za jej powodzeniem stoi spora oszczędność na rachunkach za ogrzewanie. Oprócz ogrzewania system ten zapewnia skuteczną wentylację domu. Ponadto stosowanie tych urządzeń pomaga dostosować się do wymogów unijnego wskaźnika EP, którego rygory są coraz surowsze. W jaki sposób działa system rekuperacji z odzyskiem ciepła?

Czym jest rekuperacja?

Systemy wentylacyjne można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to ten działający grawitacyjnie, oparty na różnicach temperatur między wnętrzem a zewnętrzem domu czy pomieszczenia. Drugi natomiast jest systemem mechanicznym, który wspomaga praca elektrycznych wentylatorów. To właśnie rekuperacja jest odmianą wentylacji mechanicznej. Dodatkowo odzyskuje ona ciepło z wydalanego z pomieszczenia powietrza.

Firmy takie, jak Arma Term, które montują systemy rekuperacyjne, zwracają uwagę na fakt, że tego typu wentylacja doskonale sprawdza się w domach posiadających izolację termiczną i dobrze uszczelnione okna. W przypadku okien drewnianych grawitacyjna wymiana powietrza miała miejsce cały czas. Natomiast plastikowe okna nowej generacji nie umożliwiają takiej opcji. Jedynym wyjściem jest wsparcie się wentylacją mechaniczną.

System rekuperacji działa głównie dzięki rekuperatorowi z wymiennikiem ciepła. Jest to zasadnicza część instalacji i jej rolą jest wydalenie zużytego powietrza na zewnątrz. Jednak zanim to nastąpi, ciepło z brudnego powietrza zostaje wyłapane w wymienniku i skierowane z powrotem do domu. Ta sama energia służy do ogrzewania zimnego powietrza, które przybywa z zewnątrz.

Jaka jest główna zaleta systemu rekuperacyjnego?

Montaż systemów rekuperacyjnych daje za każdym razem konkretne korzyści. Przede wszystkim najważniejszą z nich jest wysoka jakość powietrza w domu bez względu na porę roku. Ponadto wilgotność w pomieszczeniach domowych jest optymalna, a rachunki za ogrzewanie – niższe niż w przypadku zdania się na tradycyjne sposoby podnoszenia temperatury. Ponadto dzięki zastosowaniu profesjonalnych filtrów powietrze jest pozbawione kurzu, alergenów i pyłów.

Kiedy najlepiej zakładać rekuperację?

Decyzje o uruchomieniu w domu systemu rekuperacji najlepiej podjąć na etapie projektowania budynku. Wtedy koszt jej założenie nie będzie aż taki wysoki jak w przypadku modyfikowania przewodów wentylacyjnych, które już istnieją. Niezależnie jednak od tego, kiedy to nastąpi, trzeba stworzyć indywidualny projekt, który uwzględni wszystkie warunki, a przede wszystkim potrzeby mieszkańców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz