Jak dobrać siłowniki do bramy skrzydłowej?

Dobór siłowników do bramy skrzydłowej to istotna kwestia, która decyduje o sprawnym funkcjonowaniu automatyki. Konieczne jest zatem dokonanie pomiarów, na podstawie których określa się parametry siłownika. Od tego zależy bezawaryjne użytkowanie bramy. Jakie zatem czynniki należy wziąć pod uwagę?
Najważniejsze parametry doboru siłownika do bramy skrzydłowej
W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę długość skrzydeł i ich ciężar. Nieodpowiedni względem długości bramy siłownik nie będzie działał sprawnie – zbyt duży ciężar może powodować jego przeciążenia, a to z kolei może być przyczyną poważniejszych awarii całej automatyki. Każdy siłownik w specyfikacji technicznej ma określone parametry względem maksymalnej długości skrzydła i wagi bramy, z jakimi może pracować.
Aby ustalić ciężar pojedynczego skrzydła, można zasięgnąć informacji od producenta. Jeśli jednak nie jest to możliwe, należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego brama jest zbudowana. W przypadku trudności z dokładnym oszacowaniem ciężaru warto przyjąć rezerwę – wagę lepiej przeszacować niż zaniżyć. Właściwie dobrana automatyka NICE pozwala na długą i wieloletnią obsługę. Montażem i doradztwem technicznym w tym zakresie zajmuje się firma Gałecki z Warszawy, która prowadzi także sprzedaż internetową bram, napędów i akcesoriów.
Kolejny aspekt to częstotliwość otwierania bramy, czyli ilość pełnych cykli na dobę. Do standardowego użytku należy wybrać automatykę przydomową, a w przypadku bram intensywnie używanych automatykę przemysłową. Przyjmuje się, że automatyka posesyjna to taka, która wykonuje około 50 cykli dobowo. Warto wziąć także pod uwagę miejsce montażu – w przypadku bram skrzydłowych trzeba określić głębokość osadzenia zawiasu oraz materiał, z jakiego zbudowany jest słupek. Należy także dokonać dokładnych pomiarów zawiasu i słupka, co jest istotne zwłaszcza w przypadku napędów śrubowych.
Dobór akcesoriów do bramy skrzydłowej
Na etapie doboru automatyki do bram skrzydłowych warto także określić czy jest możliwość zamontowania lampy ostrzegającej o ruchu bramy oraz to, jak bardzo jest konieczne zastosowanie zasilania awaryjnego. Trzeba także zastanowić się nad kwestią poprowadzenia okablowania. Jeśli nie ma takiej możliwości, można zastosować akcesoria bezprzewodowe lub zasilanie energią słoneczną.
Kluczowe jest także określenie ilości kanałów i pilotów wykorzystywanych do obsługi bramy oraz ilości urządzeń sterowanych jednym pilotem. Warto również rozważyć czy potrzebna będzie funkcja furtki.