Materiał Partnera

Jak dobrać odpowiedni obrus do kształtu stołu

Jak dobrać odpowiedni obrus do kształtu stołu

Obrus pełni dwie funkcje – chroni blat przed zbyt szybkim zużyciem oraz zdobi nasze stoły. Posiłek spożywany przy stole nakrytym obrusem staje się przyjemniejszy, bardziej oficjalny. W Polsce stół nakryty białym obrusem kojarzy się z wigilijną kolacją. Aby stół prezentował się dobrze, należy dobrać obrus do jego kształtu i rozmiaru. Jak to zrobić?

Rodzaje obrusów

Dobierając obrus, stajemy wobec wielu różnych możliwości. Do wyboru mamy rozmaite typy nakryć stołu. Na stronie www.tendina.pl możemy wybierać spośród obrusów żakardowych, koronkowych i plamoodpornych. Obrusy żakardowe cieszą się dużą popularnością – nie bez powodu! Są bardzo trwałe. Gruby i wytrzymały materiał doskonale zabezpiecza blat. Ponieważ praktycznie nie ma ograniczeń co do wzoru, obrusy żakardowe wydają się dobrym kompromisem między jakością, designem i ceną. Obrusy plamoodporne sprawdzą się tam, gdzie blat jest często używany, czyli w kuchni. Kuchenny stół także może być atrakcyjny – bez konieczności wymiany obrusa po każdym gotowaniu. Na przeciwnym biegunie znajdują się obrusy koronkowe – piękne misterne ozdoby, które podkreślają wyjątkowy charakter miejsca. Z racji delikatności wskazane raczej w salonie niż w kuchni.

Kształt stołu a dobór obrusa

Jak zabrać się za zakup obrusa? Zakładamy, że typ oraz styl nakrycia masz już wybrany. Najpierw dokładnie zmierz oba boki stołu. Z każdej krawędzi powinno zwisać 20 centymetrów tkaniny. A zatem do obu wymiarów dodajemy w sumie 40 centymetrów (po 20 na każdą ze stron). Jest to bardzo prosta matematyka w przypadku obrusów prostokątnych. Jeżeli stół ma wymiary 100 na 120 centymetrów, obrus powinien mierzyć 140 na 160 centymetrów. Jeżeli mamy kwadratowy stolik o rozmiarach 60 na 60 centymetrów, powinniśmy kupić również kwadratowy obrus – 100 na 100 centymetrów.

W przypadku stołów okrągłych interesującym nas wymiarem jest średnica blatu. Aby uzyskać zwis tkaniny równy 20 cm na całym obwodzie koła, należy doliczyć 40 centymetrów do miary średnicy blatu. To oznacza, że dla stołu o średnicy równej 80 centymetrów potrzebujemy obrusa, którego średnica to 120 centymetrów. Proste, prawda?

Dobór odpowiedniej wielkości obrusa sprawi, że podejmowani przez nas goście nie będą mieli problemu ze zbyt nisko zwisającą lub zbyt krótką tkaniną, odstającą przy krawędzi tkaniną, a stół będzie prezentował się nienagannie i elegancko.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz